سه‌شنبه, 29 خرداد 1397
منو اصلی

 

 


امام ضد‌تحجر

 


تاریخ ثبت: 1396/03/13

 

همه نگاه‌ها به سمت حرم اوست؛ شخصیتی که آرامش و اقتدار امروز تک‌تک ایرانیان مدیون رشادت و بزرگ‌منشی اوست؛ بزرگمردی که دیگر نیست. 14خرداد 68 بود که برای همیشه خداحافظی کرد. اندوهی بزرگ سال‌هاست که مردم ایران را داغدار کرده است؛ اندوهی که جز عمل به مشی و مکتب بنیانگذار انقلاب اسلامی التیام نمی‌یابد. 14 خرداد سال 68 از اذهان نمی‌رود و هر سال در این روز است که برخی با امام‌خمینی(ره) از پایبندی به آرمان‌هایش می‌گویند و برخی دیگر سرافکنده رفتارهای خود را مطابق چیزی نمی‌بینند که مد نظر بنیانگذار انقلاب اسلامی بود  

خمینی روح خدا بود، در کالبد زمان و روح خدا جاودانه است و این سنت تغییرناپذیر ربوبی است که مردان بزرگ که مظهر حقیقت نابند، چون در گذرند خورشید وجودشان در افقی بالاتر بر آسمان جان انسان‌های حقیقت‌جو طلوع خواهد کرد و اندیشه و آرمانشان سلسله‌جنبان تاریخ خواهد شد.» این بخشی از بیانیه مرحوم حجت‌الاسلام سیداحمد خمینی در رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب بود. استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی از جمله شعارهای اصلی انقلاب اسلامی بوده است. همچنین حفظ روحیه استکبارستیزی در کنار تعاملات منطقی با جهانیان، اتکا به توان داخلی، تلاش برای بهبود زندگی مستضعفان، گام برداشتن در مسیر اعتدال و تفکیک اسلام ناب محمدی با فرقه‌هایی که به نام اسلام رفتارهای غیراسلامی از خود بروز می‌دهند، از جمله آرمان‌های امام خمینی به عنوان بنیانگذار جمهوری اسلامی است که امروز نیز باید پیگیری و به‌طور کامل محقق شود.

مراسم 14 خرداد

دبیر ستاد مرکزی بزرگداشت ارتحال امام خمینی(ره) درباره زمان اجرای مراسم 14خرداد اظهار داشت: با توجه به تقارن با ماه رمضان و روزه‌دار بودن مردم و شرایط گرمی هوا، این مراسم از ساعت 18 عصر تا 20 در حرم مطهر امام و سراسر کشور برگزار می‌شود. این مراسم با حضور شخصیت‌های سیاسی، لشکری و کشوری، سفرا و سایر اقشار در حرم امام برگزار می‌شود و همه زائران از سخنرانی هوشمندانه و حکیمانه حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای بهره می‌برند. حجت‌الاسلام‌و‌المسلمین‌محمدعلی انصاری گفت: تفاوت دوم مراسم امسال این است که فقط از استان‌هایی مهمان داریم که بعد از ظهر 14 خرداد به سمت حرم امام حرکت می‌کنند و به این مراسم می‌رسند. یعنی استان‌های قم، سمنان، البرز، قزوین و مرکزی مهمان ما هستند. تفاوت سوم این است که امثال مهمان خارجی به حداقل داریم که عمدتا سفرا و کسانی هستند که در جمهوری اسلامی مقیم هستند. چهارمین تفاوت پذیرایی ما از زائران است. ما به‌دلیل تقارن مراسم با افطار برنامه‌ریزی مفصلی کردیم که همه مهمانان و شخصیت‌ها، افطار را مهمان امام در کنار خادمان امام باشند.

دیدگاه مترقی امام

پر بیراه نیست اگر اذعان شود اندیشه‌ها و آرمان‌های امام ثابت و لایتغیر است اما برخی بنا به منافع خود عملکردهای نادرست خود را منتسب به دیدگاه‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی‌ می‌کنند و دل یادگاران و دلسوزان امام خمینی را خون می‌کنند. نگاه امام خمینی خالی از تحجر و دگم‌اندیشی بود. ایشان همواره تاکید داشتند که در برخی موضوعات باید مطابق با شرایط روز حرکت کرد. دیدگاه‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی در مورد موضوعاتی مانند نقش زنان در جامعه بسیار مترقی بود، چنان‌که در این باره فرموده‌ بودند: «زنان نقش حساسی در بنای جامعه اسلامی دارند اسلام مقام زن را تاحدی ارتقا می‌دهد که او بتواند مقام انسانی خود را در جامعه بازیابد و از حد شیء بودن بیرون بیاید. همه ملت ایران چه زنان و چه مردان باید این خرابه‌ای را که برای ما گذاشته‌اند بسازند، ایران با دست تنها مردساخته نمی‌شود، مرد و زن باید با هم این خرابه را بسازند.» این دیدگاه‌های مترقی که منجر به جذب حداکثری به اسلام و ایران می‌شود از سوی برخی نادیده گرفته شده و این دیدگاه‌های روشن را به میل خود تفسیر می‌کنند. همین افراد در نظر امام متحجرانی خوانده شدند که آسیب‌هایی به اسلام وارد می‌کردند. در حوزه سیاست هم دیدگاه امام خمینی(ره) چنان بود که قدرت جاذبه آن از دافعه کمتر بود. هنوز در خاطر انقلاب مانده که امام فرمودند: «عده‌ای مقدس‌نمای واپسگرا همه چیز را حرام می‌دانستند و هیچ‏‌کس قدرت این را نداشت که در مقابل آنها قد علم کند. خون دلی که پدر پیرتان از این دسته متحجر خورده است، هرگز از فشارها و سختی‌های دیگران نخورده است. وقتی شعار جدایی دین از سیاست جا افتاد و فقاهت در منطق ناآگاهان غرق شدن در احکام فردی و عبادی شد و قهرا فقیه هم مجاز نبود که از این دایره و حصار بیرون رود و در سیاست[و]حکومت دخالت نماید، حماقت روحانیت در معاشرت با مردم فضیلت شد. به‌زعم بعض افراد، روحانیت زمانی قابل احترام و تکریم بود که حماقت از سراپای وجودش ببارد و الا عالم سیاس و روحانی کاردان و زیرک، کاسه‏ای زیر نیم‌کاسه داشت.» این نگاه در سایر موضوعات هم بروز و نمود داشت و مورد پذیرش بوده و هست، اما از سوی برخی تحمل نمی‌شود.

یاران امام پس از 14 خرداد 68

در سال‌های پس از رحلت امام برخی که آموزه‌های بنیانگذار انقلاب اسلامی را منافی دستیابی به اهدافشان می‌دانستند از هر فرصتی برای هجمه به یاران و خانواده امام(ره) بهره بردند. یارانی مانند آیت‌ا... هاشمی که پس از رحلت در کنار بنیانگذار انقلاب اسلامی آرمید. اعتماد و همراهی آیت‌ا... هاشمی با امام خمینی چنان بود که مرحوم آیت‌ا... توسلی تعریف کرده بود: «امام رادیوهای بیگانه را گوش می‌کردند؛ امام می‌فرمودند: من شب‌ها برای شیخ علی(تهرانی) دعا می‌کنم که خداوند او را از چنگال صدام و منافقین نجات دهد! تا اینکه یک وقتی به آقای هاشمی رفسنجانی توهین بدی کرده بود، لذا از آن به بعد، فرمودند: برای من هم دیگر جایز نیست گوش کنم!» و در برهه‌ای دیگر فرمودند: «نهضت زنده است تا هاشمی زنده است.» همگان آگاه هستند این حمایت چگونه برای برخی که در اندیشه امام دارای جایگاهی نبودند سخت آمد و پس از رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی چگونه هاشمی را آماج تهمت و دروغ قرار دادند. اکنون آیت‌ا... هاشمی در کنار امام خمینی آرمیده است و مخالفان سخنی برای بیان ندارند.آیت‌ا... سیدحسن خمینی هم از هجمه متحجران بی‌نصیب نیست و بارها با رفتارشان سعی کردند اعتبار و شخصیت یادگار امام را به زیر سوال ببرند، اما هر بار واکنش‌های مردمی که ارادتشان به امام(ره) ذره‌ای کم نشده است، آنها را به سکوت وادار کرد. حجت‌الاسلام حسن روحانی چهار سال است که از هجمه مخالفان دیدگاه امام در امان نیست که به همین دلیل چند روز پیش در حرم بنیانگذار انقلاب اسلامی حضور یافت و گفت: «به محضر امام عزیز عرض می‌کنم شما انقلاب بزرگ اسلامی را به ثمر رساندید. در قطار انقلاب همه اقشار، افکار، ایده‌ها، چهره‌ها و سبک‌های مختلف زندگی حضور داشتند. اگر به تصاویر روزهای اول انقلاب بازگردیم این حضور را می‌بینیم. اماما! بعضی تلاش کردند گروهی را از این قطار پیاده کنند، اما امروز بار دیگر مردم تصمیم گرفتند که همه به قطار انقلاب بازگردند و همه کسانی که پیاده شده بودند، سوار شوند. امام بزرگوار! تو به ما یاد دادی و فرمودی همه باهم باشیم. می‌دانیم اگر همه جناح‌ها، افراد، اقشار، اقوام، مذاهب، زن و مرد، پیر و جوان، روستایی و شهری در کنار هم باشیم، پیروزیم و می‌توانیم از معضلات عبور کنیم.» دیگر یاران امام هم هنوز مورد هجمه مخالفان مشی اعتدالی هستند، اما برای هدف بزرگی که بنیانگذار انقلاب اسلامی با آنها در میان گذاشت و آن هم رفاه و آبادانی کشور است، سکوت می‌کنند.

 

 


منبع خبر:            تعداد بازدید: تعداد مطالعه:172


 

دیدگاه کاربران