سه‌شنبه, 4 اردیبهشت 1397
منو اصلی

 

 

دادستان کل آمریکا امروز درباره پرونده روسیه در سنا شهادت می‌دهد
آمریکا علیه ترامپ

 


تاریخ ثبت: 1396/03/23

 

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، در برگشت از اولین تور سفرهای خارجی‌اش یک روز هم آب خوش از گلویش پایین نرفته است. او در ریاض مشغول رقص شمشیر با پادشان سعودی بود که خبر بازجویی از دامادش «جرد کوشنر» به اتهام ارتباط با روس‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت. این در حالی است که دولت ترامپ از مدت‌ها پیش به خاطر اخراج «مایکل فلین»، مشاور امنیت ملی و «جیمز کومی»، رئیس سابق اف‌بی‌آی، زیر ضرب انتقاد قرار گرفته بود. اما با اظهارات اخیر کومی ماجرای ارتباط تیم انتخاباتی ترامپ با روس‌ها وارد فازی جدید شده است. جیمز کومی که بعد از اخراج خود سکوت اختیار کرده بود، با شهادت در سنا بلوایی در آمریکا به پا کرد. درواقع او با دروغ‌گوخواندن ترامپ و این ادعا که ترامپ می‌خواسته او را از تحقیق و تفحص درباره فلین منصرف کند، ابعاد تازه‌ای به این پروند بخشید.  

ترامپ زیر فشار برای افشاگری
البته ترامپ نیز بی‌کار ننشست و در چند توییت پیاپی با انکار اظهارات کومی، به شکلی ضمنی او را به انتشار نوارهای ضبط‌شده جلسات‌شان تهدید کرد؛ امری که با استقبال خود کومی نیز مواجه شد. این در حالی است که وکیل ترامپ نیز عنوان کرده کومی به خاطر افشای محتویات دیدار محرمانه خود با رئیس‌جمهوری می‌تواند تحت پیگرد قانونی قرار گیرد. ترامپ نیز در ادامه توییت‌های خود، افشاگری را نه کاری شجاعانه، بلکه بزدلانه توصیف کرد. البته دونالد ترامپ بلافاصله بعد از شهادت کومی در سنا، گفته بود آمادگی کامل دارد تا درباره محتوای این دیدارها در سنا شهادت دهد. با این تفاسیر می‌توان نتیجه گرفت که اکنون توپ در زمین ترامپ افتاده است. شاید به همین دلیل باشد که برخی سناتورهای جمهوری‌خواه نیز هم‌صدا با دموکرات‌ها برای روشن‌شدن قضیه، دو راه پیش پای ترامپ قرار داده‌اند: ترامپ یا باید نوارهای ضبط‌شده مورد ادعای خود را به کنگره تحویل دهد یا منتظر صدور احضاریه باشد. حال باید منتظر ماند و دید آیا ترامپ برای ترساندن کومی درخصوص وجود این نوارها بلوف زده یا واقعا چنین نوارهایی وجود خارجی دارند. هرچند این تنها مشکل ترامپ نیست.
ماجرای تماس‌های مشکوک
اظهارات اخیر «پریت بارارا»، دادستان برجسته سابق ایالات متحده، که از سوی ترامپ از کار بی‌کار شد، نیز ابعاد تازه‌ای به ماجرای اخراج کومی بخشید. او مدعی دریافت تماس‌های مشکوک و نامعمول از سوی رئیس‌جمهور شده است. او گفته از این تماس‌ها احساس خوبی نداشته و از نظر او، این تماس‌ها تخطی از مرز میان قوه ‌مجریه و قوه قضائیه و نقض استقلال بازجویان قضائی بوده است. جالب اینکه بارارا ٢٢ ساعت بعد از اینکه حاضر به پاسخ‌گویی به تماس رئیس‌جمهور نمی‌شود، از پست مهم دادستانی منهتن اخراج می‌شود. این در حالی است که طبق اظهارات، در هفت‌سالی که او در دو دولت قبلی به‌عنوان دادستان فعالیت داشته هیچ‌گاه تماس مستقیمی از «باراک اوباما»، سلف ترامپ، نداشته است. نقطه اشتراک کومی و بارارا می‌تواند این باشد که ترامپ می‌خواسته به شکلی ضمنی هر دو آنها را به انجام کار خاصی مجاب کند. او همچنین عنوان کرده در همان زمان قضیه را با «جف سشنز»، دادستان کل آمریکا، در میان گذاشته است. این در حالی است که خود جف سشنز قرار است امروز درباره اخراج کومی و دیدار با مقامات روس در سنا شهادت دهد. سشنز که از حامیان پروپاقرص ترامپ محسوب می‌شود، بلندپایه‌ترین مقامی است که تاکنون در این رابطه به کمیته امنیت سنا احضار می‌شود.
پرونده‌ای علیه رئیس‌جمهور
اما قضیه به اینجا خلاصه نمی‌شود و به نظر مشکلات داخلی ترامپ سر تمام‌شدن ندارند. در آخرین مورد، دو دادستان دموکرات قصد دارند به خاطر پول‌های دریافت‌شده از طریق معاملات تجاری رئیس‌جمهور که مغایر با قانون اساسی این کشور است، پرونده‌ای را علیه او تنظیم کنند. در این پرونده‌ها ترامپ به‌ویژه در حوزه تجارت هتل‌ها و رستوران‌هایش به دریافت کمک‌های خارجی متهم شده است. این در حالی است که وزارت دادگستری آمریکا پیش از این با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود این مبالغ به هیچ عنوان به ترامپ تحت عنوان رئیس‌جمهور مرتبط نبوده چراکه او اکنون از مدیریت تجارت خود را کنار کشیده و آن را به فرزندان خود واگذار کرده است.

 

 


منبع خبر:            تعداد بازدید: تعداد مطالعه:168


 

دیدگاه کاربران