سه‌شنبه, 3 مهر 1397
منو اصلی

 

 


باتری خودرو که ۶ دقیقه‌ای شارژ می‌شود

 


تاریخ ثبت: 1396/07/18

 

به‌تازگی باتری تولید شده که ظرف ۶ دقیقه شارژ می‌شود و می‌تواند مسافت ۳۲۰ کیلومتر را طی کند. یکی از نکات مورد توجه خودروسازان الکتریکی به حداکثر رساندن مسافت طی شده هر خودرو با یک‌بار شارژ است. به همین دلیل فناوری‌های باتری نقش مهمی در انطباق آنها و گسترش استفاده از خودروهای الکتریکی دارند.  

درهمین راستا شرکت توشیبا باتری ساخته که سریع شارژ می‌شود و قادر است با یک بار شارژ سه برابر مسافتی را طی کند که درحال حاضر خودروها طی می‌کنند. توشیبا باتری SCiB (باتری سوپرشارژ یون) را از سال ۲۰۰۷ میلادی تولید می‌کند. مشهور است که این باتری طی ۵ دقیقه ۹۰ درصد شارژ می‌شود. همچنین این باتری ۱۰ سال عمر می‌کند و ایمنی بالایی دارد. تاکنون از این باتری در برخی خودروهای الکتریکی مانند iMeEV میتسوبیشی و FitEV هوندا نیز استفاده شده است.در این نسخه، آند باتریاز اکسید لیتیوم تیتانیوم ساخته شده است. اما به گفته توشیبا نسخه جدید تغییراتی دارد.

نسل آتی این باتری در آند از ماده جدیدی به نام اکسید نیوبیوم تیتانیوم استفاده می‌کند که ساختاری کریستالی دارد و می‌تواند یون‌های لیتیوم را به‌طور کارآمدتری ذخیره کند، به همین دلیل تراکم انرژی در آن دوبرابر شده است. شرکت تولیدکننده نسخه ۵۰ آمپری باتری جدید را آزمایش کرده است. به گفته این شرکت باتری ایمنی بالا و چرخه عمر طولانی دارد. باتری مذکور پس از قرار گرفتن در خودرو با ۶ دقیقه شارژ می‌تواند مسافت ۳۲۰ کیلومتر را طی کند. این مسافت سه برابر رکورد باتری‌های لیتیوم یونی مشابه است.

 
     

 

 


منبع خبر:            تعداد بازدید: تعداد مطالعه:103


 

دیدگاه کاربران