شنبه, 28 مهر 1397
منو اصلی

 

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد خبرداد؛

 

راه اندازی برنامه ارزیابی خودروهای ایرانی

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران از راه اندازی برنامه ارزیابی خودروهای ایرانی( IRNCAP) برای خودروها مطابق استاندارد روز اتحادیه اروپا خبر داد  

«جهانبخش سنجابی شیرازی»  افزود: طرح تحول نظام استانداردسازی در راستای رویکرد نوین استانداردسازی در کشور راه اندازی شده که بر سه مبنای خود اظهاری استاندارد، خودکنترلی در اجرای استاندارد و نظام تضمین کیفیت و حقوق مصرف کننده استوار است.
وی بیان داشت: این طرح به تصویب شورای عالی استاندارد هم رسیده و باید تا پایان برنامه ششم اتفاق بیفتد؛ در همین پیوند خرداد ماه امسال اجرای طرح پایلوت (نمونه) آن آغاز شد.
سنجابی خاطرنشان کرد: این طرح پایلوت در سه گروه خودرو و لوازم یدکی، مصالح ساختمانی و تجهیزات انرژی بر لوازم خانگی و مواد غذایی غیرمشمول استاندارد اجباری اجرایی شده است و به دنبال آن هستیم که تا پایان امسال استاندارد خودرویی را مستقر کنیم.
وی گفت: خودروسازها از سال ها پیش به رعایت استانداردهای اجباری مکلف شده اند که هم اکنون 53 استاندارد اجباری در تولید خودرو وجود دارد و تا پایان آذرماه سال 97 به 85 مورد افزایش خواهد یافت.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: این موارد استاندارد اجرایی در تراز استاندارد اتحادیه اروپاست و خودروهایی که این استانداردها را پاس کنند مشمول شماره گذاری خواهند شد؛ در غیر این صورت اجازه تولید یا واردات نخواهند داشت.
وی در ادامه با بیان اینکه کیفیت یک مقوله نسبی است و به نظر و سلیقه مشتریان بستگی دارد، به استقرار نظام مدیریت کیفیت و تضمین کیفیت اشاره کرد و یادآور شد: EUNCAP (برنامه ارزیابی خودروهای اروپایی) ارزیابی کیفی خودرو را در اتحادیه اروپا انجام می دهد و سازمان ملی استاندارد به دنبال نسخه ایرانی آن موسوم به IRNCAP است.

سنجابی شیرازی خاطرنشان کرد: تامین زیرساخت های اساسی این نظام کیفی شاید سه سال دیگر نیز زمانبر شود و امیدواریم تا پیش از سال 1400 شاهد استقرار آن در کشور باشیم که در این صورت جایگزین شیوه های کنونی ارزیابی کیفیت خودروها و اعطای ستاره به آنها از سوی شرکت بازرسی کیفیت خودروها خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد با اجرای این نظام کیفی عوارض موجود در بخش های حمل و نقل جاده ای، مسافری، مرگ و میر و جراحات ناشی از تصادفات و ... کاهش یابد.
این مقام مسئول سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: این نظام کیفی 15 سال است که در سطح جهان اجرایی شده، اما مصریم که با وجود پیچیدگی آن را در ایران نیز اجرایی کنیم.
وی بیان داشت: هیچ استانداردی در کشور قابلیت اجرایی ندارد، مگر اینکه شاهد اجماع ذینفعان در آن باشیم و در اجرای نظام کیفی IRNCAP نیز از آنجایی که احتمال فساد یا انحراف از هدف اصلی در آن وجود دارد، باید با کمک همه دستگاه ها و نظارت جدی سازمان ملی استاندارد به انجام برسد.
 

منبع خبر:

دیدگاه کاربران