سه‌شنبه, 3 مهر 1397
منو اصلی

 

 

عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات:‌
از نظر ما احمدی‌نژاد امروز‌‌ همان احمدی‌نژاد دیروز است

 


تاریخ ثبت: 1396/10/18

 

عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوی دولت اصلاحات، در گفت‌وگوی مفصلی با خبرگزاری «ایلنا» به موضوعات گوناگونی پرداخت. رمضان‌زاده بر «گفت‌وگوی ملی» تأکید و از سویی به موانع آن هم اشاره کرد. او جریان اصولگرایی را بلاتکلیف و از‌این‌رو اتفاق‌نظر نسبی این گروه را لازمه گفت‌وگو دانست. بخش‌های مهم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:  

نمی‌دانم آقای باهنر از چه موضعی صحبت می‌کند و چگونه به خود اجازه داده است برای گفت‌و‌گو پیش‌شرط بگذارد! او کسی است که به‌صراحت اعلام کرد آقای احمدی‌نژاد را ما آورده‌ایم. اگر قرار به پیش‌شرط‌گذاشتن است، ایشان ابتدا باید از آوردن احمدی‌نژاد عذرخواهی کند، بگوید چرا این کار را انجام می‌دهد و سپس عنوان کند به چه دلیلی به قول خودشان احمدی‌نژاد را آورده‌اند! گفت‌و‌گوی ملی، بحثی است که از نظر ما یک ضرورت است و باید بین همه جریان‌های سیاسی اتفاق بیفتد. هرکسی هم می‌تواند پیش‌شرط بگذارد؛ اما باید به یاد داشته باشیم این پیش‌شرط‌گذاشتن‌ها مسئله را بغرنج‌تر می‌کند. معتقدم این جریان [اصولگرایان] اول تکلیف را درون خودشان مشخص و روشن کنند، بعد از گفت‌و‌گو میان جریان‌های سیاسی دم بزنند. اولین ضرورت برای بحث و گفت‌وگوی اصولگرایان با دیگر جریان‌ها، این است که آنان در درون به اتفاق‌نظر و موضعی واحد برسند.
معتقدم اصولگرایان پایگاهی ندارند که بخواهند روی آن تکیه کنند. درگذشته بار‌ها گفته‌ام اردوگاه اصولگرایان از هم پاشیده است. درحال‌حاضر اصولگرایی یعنی چه؟ اصولگرایی مگر جریان واحدی است؟ اصولگرا آقای لاریجانی است یا آقای باهنر؟ آقای روحانی است یا آقای احمدی‌نژاد؟ آقای رسایی است یا آقای مطهری؟ اصولگرایان چه اشخاصی هستند؟
اصولگرایی یعنی چه؟ ما وقتی می‌گوییم اصلاح‌طلب هستیم، تکلیفمان روشن است؛ ما دنبال حرکت تدریجی، قانونی، مدنی و به‌دور از خشونت در چارچوب قانون اساسی برای بهبود رابطه حاکمیت با مردم در راستای دستیابی به توسعه ملی، امنیت و آزادی هستیم.
اصولگرایان دنبال چه هستند؟ نفی مداخله مردم در سیاست که آقای مصباح از آن دفاع می‌کند و ملاک اصولگرایی می‌داند؟ یا دیدگاه احمدی‌نژاد را اصولگرایی تلقی می‌کنند؟ بزرگان این جریان هیچ‌گاه نمی‌گویند احمدی‌نژاد تفکرات غلطی دارد، او را هم اصولگرا می‌دانند!
من تقصیری ندارم از خودشان بپرسید! اصولگرایان بگویند از چه احمدی‌نژادی حمایت کردند؟ احمدی‌نژادی که در آن سال‌ها تفکراتش را قبول داشتند، چه کسی بود؟ احمدی‌نژاد امروز چه تفاوتی با گذشته کرده است؟ از نظر ما احمدی‌نژاد امروز‌‌ همان احمدی‌نژاد دیروز است.
شورای عالی امنیت ملی دادگاه نیست که درباره اشخاص تصمیم بگیرد. این شورا می‌تواند درباره وضعیت‌های کشور اظهارنظر کند؛ درباره افراد فقط دادگاه‌ها می‌توانند تصمیم بگیرد. اگر فرد اتهام سیاسی دارد، باید به اتهام او در حضور هیئت‌منصفه سیاسی رسیدگی شود.
 بله، آقای روحانی در انتصاب مدیران طبیعتا برخلاف خواسته‌های اصلاح‌طلبان رفتار کرده است، به‌ویژه در انتخاب استانداران که شایعاتی هم شد که دیگران در حال مداخله هستند که امیدواریم درست نباشد؛ ولی ترکیب این استانداران نشان می‌دهد تا حدی درست است.
واقعیت این است که مشکلات رئیس‌جمهور را هم باید دید و اولویت‌بند‌ی‌هایشان را شنید و از همه مهم‌تر، آنها را به مردم منتقل کرد.
گزارش صدروزه آقای روحانی یک نکته اصلی داشت؛‌ او می‌خواهد فقر مطلق را از جامعه بردارد، برای بی‌کاری برنامه دارد؛ اینها نشان می‌دهد رئیس‌جمهور به فکر مسائل اصلی جامعه است؛ اما نباید یک چیز را نادیده بگیریم، مردم سؤال دارند و می‌پرسند وضعیت اقتصادی چه زمانی بهبود پیدا می‌کند؟ 
آقای روحانی وجه همت خود را روی سیاست خارجی و داخلی، بی‌کاری و اشتغال گذاشته است، حتی گاهی اوقات از بعضی خواسته پرهیز می‌کنند برای اینکه تنشی ایجاد نشود تا به مسئله رشد اقتصادی آسیب وارد شود، بنابراین باید به دولت کمک کنیم که برنامه رشد اقتصادی را ادامه دهد.
به تعبیر امام خمینی، ما باید اصل را بر ساختن ‌ام‌القری قرار دهیم، اگر ساختن ایران برای‌ ما محور قرار بگیرد، سیاست خارجی و داخلی‌ ما هم تغییر پیدا می‌کند.
اولویت ما در‌حال‌حاضر حل مسئله بی‌کاری از طریق رشد اقتصادی است؛ هر سرمایه‌ای که می‌توانیم برای رشد اقتصادی مصرف کنیم در جای دیگر مصرف کنیم، اشتباه کردیم...

 

 


منبع خبر:            تعداد بازدید: تعداد مطالعه:120


 

دیدگاه کاربران