سه‌شنبه, 3 مهر 1397
منو اصلی

 

 


دلم برای دولت و مجلس می‌سوزد

 


تاریخ ثبت: 1396/11/03

 

تکلیف خودش را مشخص کرده است و می‌گوید که در انتخابات‌های آتی کاندیدا نخواهد شد بلکه به نفع دیگران کار می‌کند. محمدرضا باهنر مدت‌هاست گامی بلندتر از فعالیت‌های حزبی برداشته و جامه یک مصلح سیاسی بر تن کرده است. بر خلاف اصولگرایان به تضعیف رقیب اصلاح‌طلب نمی‌پردازد و حتی از آنان تمجید هم می‌کند. در کنار آن به بیان ضعف‌های جریان اصولگرایی که خود عضوی از آن است، می‌پردازد.  

مشی او حمایت از دولت و روحانی است اما نقدهایش را واضح بیان می‌کند. او به سطحی رسیده که دیگر مورد انتقاد قرار گرفتن از سوی هم طیف‌های سیاسی برایش اهمیت ندارد. مانند برجام که طیفی از اصولگرایان با این پرسش که دستاوردهای توافق هسته‌ای چه بود، درصدد کنایه به دولت بر می‌آیند اما باهنر از برجام دفاع جانانه می‌کند. باهنر در ارتباط با عوامل موثر در ناآرامی‌های اخیر اظهار داشت: مردم یکسری نگرانی‌ها، توقعات و مطالباتی دارند که بحق است، اما کسانی که باعث و بانی این مشکلات بودند مانند آمریکا، رژیم صهیونیستی وآل‌سعود‌، خواب‌هایی برای این منطقه دیده بودند که می‌توان گفت، خواب‌هایشان وارونه تعبیر شد واین بساط جمع شد. به نوشته انتخاب؛ وی درباره دلایل خاتمه تجمعات اخیر افزود: یکی از عمده‌ترین دلایلش این بود که مردم مواظب امنیت هستند تا مخدوش نشود. بنابر این تا مردم حس کردند برخی به دنبال لطمه وارد کردن به امنیت کشور هستند از این موضوع استقبال نکردند. وی عنوان کرد: گوش مسئولان باید سنگین نباشد، مطالبات مردم را درست بشنوند، تلاش برای رفع مشکلات داشته باشند و همچنین اقداماتی شود تا اگر کسانی می‌خواهند اعتراضی کنند، بتوانند دریک منطقه مشخص جمع شده و به‌طور مسالمت آمیز حرف‌هایشان را به گوش مسئولان برسانند. باهنر با رد وجود یأس و نا امیدی در کشور اذعان داشت: ایران با این زلزله‌ها نمی‌لرزد، اصلا حاکمیت هم لازم نیست کاری کند، خود مردم وارد صحنه می‌شوند و طومار همه این مسائل را جمع می‌کنند. مشکلاتی وجود دارد، اما نه از آن جنسی که آنها فکر می‌کنند و ما به بن‌بست نرسیده‌ایم. باهنر در ارتباط با لزوم دقت مسئولان در اظهارات خود گفت: من می‌گویم سخنرانی‌ها و بیانات مسئولان نباید ناامنی را القا کند. بنابر این رؤسای سایر قوا و نیز نمایندگان مجلس هرگاه پشت تریبون قرار می‌گیرند حواسشان به این امر مهم باشد. از سوی دیگر صدا و سیما هم در القای امنیت در کنار مسئولان نقش دارد. نایب رئیس سابق مجلس اضافه کرد: هنوز هم که هنوز است عده‌ای می‌گویند برجام چه شد؟ بله در برجام از آن مقداری که می‌خواستیم نتیجه بگیریم، کمتر جواب گرفتیم. اما چنانچه همین الان از من بپرسند که اگر به سه سال قبل بازگردیم و قرار باشد دوباره در خصوص برجام تصمیم بگیریم، آیا باید برجام را امضا کنیم یا خیر، می‌گویم بله باید امضا کنیم.

بودجه عمومی

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین درباره لایحه بودجه اظهار داشت: بودجه عمومی دولت دچار مشکل اساسی است و تعادل ندارد. ما وقتی می‌گوییم دولت منظورمان آقای روحانی نیست و همین الان اگر العیاذ با... باهنر هم رئیس‌جمهور بود هیچ فرقی نمی‌کرد. بودجه عمومی دولت منابعش با هزینه‌هایش همخوانی ندارد. آقای روحانی چند وقت قبل که به مجلس رفت و بودجه را تحویل داد، جمله‌ای گفت من دقیقا معنای آن جمله را می‌فهمم. وی گفت اگر ما یک‌سری اصلاحات را در بودجه در یکی دو سال آینده به‌وجود نیاوریم می‌توانیم یک‌طوری اوضاع را ادامه دهیم، ولی دولت بعدی نخواهد توانست بودجه را ببندد. من کاملا ‌این حرفشان را تأیید می‌کنم، زیرا دلم برای دولتی که این لایحه را نوشته و مجلسی که می‌خواهد این بودجه را ببندد، می‌سوزد. در بودجه عمومی دولت 50-40 هزار میلیارد کسری داریم.

به نفع دیگران

محمدرضا باهنر در ارتباط با عدم وجود احزاب و آینده مردمسالاری در ایران اظهار کرد: به‌عنوان یک آدم مجرب که کار سیاسی هم کرده‌ام جمله‌ای می‌گویم که واقعا به آینده مردمسالاری دینی که یک نظام بسیار مطلوب برای ماست در غیبت چند حزب قوی و چارچوب‌دار نگران هستم که خدایی ناکرده به مشکل بر بخورد و منحرف شود. باهنر افزود: من راه‌حل را تأسیس 3-2 حزب قدرتمند در کشور می‌دانم که همه جناح‌ها نیز در آنها حضور داشته باشند. باهنر در ارتباط با مساله حقوق نمایندگان تصریح کرد: بنده ۲۸ سال نماینده مجلس بودم و چیزی کم از همکلاسی‌های دوران دانشگاهم ندارم، اما همکلاسانی دارم که اگر هم‌اکنون از لحاظ اقتصادی تمام زندگی‌ام را بدهم شاید بتوانم تنها ۳ درصد از سهام شرکت آنها را بگیرم. پشیمان نیستم ولی اگر من هم در طول این سال‌ها پیمانکار می‌شدم، حقوقم بیشتر بود. باهنر در خصوص حضور در 2 انتخابات آتی خاطر نشان کرد: من حتما به نفع دیگران کار خواهم کرد ولی شخصا در عرصه انتخابات آتی حضور نخواهم داشت.

 

 


منبع خبر:            تعداد بازدید: تعداد مطالعه:143


 

دیدگاه کاربران