سه‌شنبه, 27 آذر 1397
منو اصلی

 

وزیر اقتصاد و هیئت همراه در بم

 

گزارش بازدید تیم اقتصادی رئیس جمهور از صنایع خودرو سازی ارگ جدید

در سالروز چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی ایران وزیر امور اقتصادی و دارایی و نماینده ویژه رئیس جمهور به همراه معاونین ، روسای سازمان امور مالیاتی ،سازمان سرمایه گذاری خارجی ، گمرک جمهوری اسلامی ایران ،مدیران عامل بانکهای کشاورزی و ملی ،صندوق تعاون کارآفرینی امید و مدیران عامل صنایع خودرو سازی کرمان ، شرکت مدیران خودرو و سازمان عمران ارگ جدید وارد فرودگاه بم شدند و مورد استقبال مقامات محلی استان قرار گرفتند .  

 

به گزارش روابط عمومی صنایع خودروسازی کرمان صبح روز پنجشنبه مقارن با سالروز دهه فجر انقلاب اسلامی، دکتر مسعود کرباسیان وزیر محترم امور اقتصادی  و دارایی در معیت معاونین، مدیران عامل بانکها و مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان و سازمان عمران ارگ جدید وارد شهرستان بم شد و در فرودگاه مورد استقبال مقامات محلی و استانی قرار گرفت. ایشان پس از عزیمت به شهرستان نرماشیر و حضور درگلزار شهدای این شهرستان ضمن بازدید از پروژه های عمرانی و تولیدی از جمله بیمارستان جواد الائمه و کارخانه نئوپان در مراسم کلنگ زنی کارخانه سفال این شهر شرکت نمود.

 

 وزیر اقتصاد در بازگشت به بم از منطقه ویژه اقتصادی، صنعتی ارگ جدید و صنایع خودروسازی کرمان مشتمل بر کارخانجات کرمان موتور، مدیران خودرو، قوای محرکه، آرمان موتور، آرمان الکتریک و تولید تجهیزات مخابراتی ارگ بازدید به عمل آورد. وی با حضور در نشست شورای اداری در محل تالار پرستوی ارگ جدید اظهار داشت شهر بم زخمی بر دل همگان است ولی پس از زلزله به شهری پویا در صنعت خودرو سازی تبدیل شده است که تولید و اشتغال  در آن تجلی یافته است. این شهر با وجود ارگ قدیم ما را  به دوران گذشته و با احداث ارگ جدید به دوران مدرنیته پیوند می زند. وی با تقدیر از مهندس شه بخش و فاضل در توسعه این مجموعه صنعتی بیان داشت قطب صنعتی خوبی در بخش خصوصی به وجود آمده است و امیددارم در نشست بعدی که در سالن اجتماعات شرکت کرمان موتور برای رفع مشکلات و موانع تولید برگزار میکنیم با آقای مهندس شه بخش در مورد چگونگی صادرات محصولات صحبت کنیم.

 کرباسیان افزود تا کنون 80درصد تعهدات سفرپیشین رئیس جمهور به استان کرمان انجام شده و ما بقی هم در حال اجراست. وی گفت یکی از پروژه های بزرگی که سالها همه به دنبالش بودند و از جمله برنامه های آیت الله فقید هاشمی رفسنجانی محسوب می شد رساندن آب به مناطق مرکزی کشور بود. این رویا تا دوسال دیگر جامه عمل خواهد پوشید و معادل 150میلیون متر مکعب آب شرب با سرمایه گذاری بخش صنعتی، بانکها و دولت از طریق دریا تأمین خواهد شد. او تأکید نمود تأسیس نیروگاه تولید برق خورشیدی با ظرفیت 20مگاوات با سرمایه گذاری خارجی در استان کرمان در حال انجام است.

وزیر اقتصاد و دارایی در زمینه اشتغال روستایی اظهار نمود تسهیلاتی به مبلغ 12هزار میلیار تومان با سود 6درصد برای اشتغال جوانان در مناطق روستایی و عشایری تخصیص یافته که می توان بدون محدودیت در پروژه های گردشگری، صنایع روستایی و طرح های تعاونی از آن استفاده نمود. کرباسیان یکی دیگر از افتخارات و برتری های استان کرمان را توانایی در جذب بخش عمده ای از خط اعتباری خارجی به پروژه های استان نامید و ابراز داشت بنابر آمار موجود تا کنون 30میلیارد دلار خط اعتباری خارجی جذب شده که از 16میلیارد مصوب آن معادل 8 میلیارد دلار در استان کرمان در قالب 13طرح در سفر رئیس جمهور به مرحله بهره برداری رسیده است که عمدتاً هم مربوط به بخش خصوصی است. وی افزود تازه این جدا از حدود ½ میلیارد دلاری است که از قبل و در قالب هفت پروژه در کرمان در حال اجرا بود و نیز 300میلیون دلار سرمایه خارجی که مستقیم جذب این استان شده است.

وزیر اقتصاد با اشاره به موضوعات مطرح شده در جلسه در خصوص انتشار اوراق و اسناد خزانه اظهار داشت این اوراق جدای از آنکه گره گشای بسیاری از طرح های توسعه دولت بود. سرمایه گذاری در کشور را در مقایسه با سال قبل به میزان 70درصد افزایش داد. وی در بخش دیگری از سخنانش ابراز نمود مرکز صادرات غیر نفتی که در شش ماهه اول امسال بدلیل رکود تولید در برابر واردات منفی بود در حال حاضر مثبت شده و روند صعودی دارد. ایشان اظهار داشت برای اشتغال باید اقداماتی انجام شود و این تصمیم از سطح رهبری نظام گرفته شده است و همه مسئولان در اجرای آن مصمم هستند. وی با بیان اینکه در لایحه بودجه 97برای کشت گلخانه ای بودجه مجزا پیش بینی شده است گفت صندوق کارآفرینی امید برای اجرای پروژه های فرهنگی، ورزشی به آموزش و پرورش کمک خواهد کرد.

کرباسیان در ادامه در پاسخ به یکی از دغدغه های طرح شده در خصوص خرید تضمینی خرما با تأکید بر استمرار خرید تضمینی خرمای کشاورزان شرق استان اظهار نمود چنانچه با توجه به ظرفیت های بالقوه تولیدیو اقتصادی، بورس استان فعال گردد. میتوان با عرضه خرما در بورس مشکل را بر طرف نمود. در این صورت شاید نیازی به خرید تضمینی آن وجود نداشته باشد. وی سپس از مسئولان سازمان بورس و اوراق بهادار خواست هر چه سریعتر مقدمات عرضه محصولات خرمای استان را  در بورس کالا فراهم آورند.

وی نوید داد بزودی بدهی مالیاتی قبل از زلزله فعالان اقتصادی و مطالبات مشکوک الوصول دسته بندی شده و چگونگی بخشودگی یا وصول آن پیگیری می شود و اگر لازم باشد از طرح های سفر مشکلات را بر طرف می کنیم.

وزیر اقتصاد گفت: از قائم مقام سازمان امور مالیاتی می خواهم در جلسه ای با حضور صاحبان مشاغل مشکلات مالیات بر ارزش افزوده و نحوه استرداد آن را حل کنند. ضمن اینکه کلیه مواردی که در حوزه اختیار من است در همین جا تصمیم گیری خواهم کرد. ایشان پس از بازدید از صنایع خودروسازی کرمان با تقدیر از بنیانگذاران و سرمایه گذاران که در اجرای این طرح های عظیم صنعتی در منطقه محروم بم به اشتغال مولد کارگران و نیروهای متخصص منطقه شرق استان کمک نموده اند تصریح نمود از وجود چنین ظرفیت عظیم صنعتی و توانایی های متنوع تولیدی در منطقه ارگ جدید خشنودم و این مجموعه را همراه دولت برای تحقق سیاست های اشتغال زایی و تولید ملی میدانم وی در نشست صمیمانه با کارآفرینان، سرمایه گذاران، مدیران ومقامات محلی در سالن اجتماعات شرکت کرمان موتور حضور یافت.

در این جلسه جناب آقای مهندس شه بخش مدیرعامل صنایع خودروسازی کرمان به تبیین رویکردهای توسعه ای صنایع خودروسازی در ارگ جدید پرداخته و خواستار بازنگری در اجرای سخت گیرانه مقرارت توسط گمرک و سازمان امور مالیاتی برای تسهیل کسب و کار شدند. مهندس شه بخش تصریح نمود اقدامات سال های اخیر علاوه بر طولانی شدن فرایند تولید و ترخیص کالا در گمرک موجب کاهش چشمگیر نقدینگی مجموعه شده و لطمات جبران ناپذیری به اشتغال و تولید زده است. در ادامه جلسه آقای مهندس شریعت مدیرعامل شرکت مدیران خودرو با تاکید بر وجود مشکلات بر شمرده بر ضرورت تقویت بخش تولید و استمرار ده ساله معافیتها در منطقه ویژه ارگ جدید تصریح و درخواست نمود امکان تقسیط پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و حقوق گمرکی با مساعدت مدیران استانی فراهم آید بعلاوه با توجه به سیاستهای قبلی دولت مبنی بر پذیرش بانک مهر ایران توسط بانک مرکزی که موجب همکاری شرکتها و  استفاده از تسهیلات از بانک مذکور شد کماکان این بانک توسط بانک مرکزی برای تایید سپرده هاشناسایی شود تا از اخذ مالیات مضاعف ازشرکتها خودداری گردد. آقای دکتر کرباسیان در پاسخ به مشکلات مطروحه ضمن تأکید بر لزوم حمایت از تولید و منطقی بودن خواسته های مذکور دستورات لازم را برای رفع مشکلات در اولین فرصت ممکن به مدیران ذیربط ابلاغ فرمودند

منبع خبر:

دیدگاه کاربران