سه‌شنبه, 1 خرداد 1403
منو اصلی

 

اخبار گوناگون

 

ضروری‌ترین تکنولوژی‌های خودرویی عصر حاضر

تکامل جامعه امروزی به نقطه‌ای رسیده که اکثر افراد وابستگی اساسی به خودروهای خود پیدا کرده‌اند؛ اما خودروها در واقع یکی از مرگبارترین حالت‌های حمل‌ونقل هستند هرچند به حدی پیش پا افتاده شده‌اند که توجه چندانی به آسیب‌های آن نمی‌شود. بیش از ۱.۳۵ میلیون نفر هر ساله جان خود را در جاده‌ها از دست می‌دهند. برای اینکه درک بهتری از این رقم داشته باشید باید بدانید این رقم به معنی مرگ حدود ۳۷۰۰ نفر در هر روز است. خوشبختانه صنعت خودروی جهانی بهبودهای قابل‌توجهی از نظر ایمنی خودروها داشته است. تاکنون تکنولوژی‌های ایمنی مهمی معرفی شده و در این مقاله می‌خواهیم شما را با مهم‌ترین و ضروری‌ترین تکنولوژی‌هایی که جان انسان‌ها را حفظ می‌کنند آشنا کنیم پس با ما همراه باشید  

هشدار خروج از لاین و مسیر

یکی از جدیدترین پیشرفت‌های رخ داده در صنعت خودرو استفاده از سیستم‌های هشدار خروج از مسیر و لاین می‌باشد. اگرچه این تکنولوژی در همه خودروها نصب نشده اما ثابت کرده ابزاری مناسب برای پیشگیری از ریسک تصادفات و ورود بی‌مهابای رانندگان به لاین های دیگر بوده است. اکثر سیستم‌های هشدار خروج از مسیر از سیگنال الکتریکی که صندلی راننده را می‌لرزاند یا هشداری صوتی پخش می‌کند استفاده می‌کنند. در برخی خودروهای لوکس و پیشرفته دستورات صوتی نیز وجود دارند که به شما هشدار خواهند داد. هر فردی که پشت فرمان خودرویی با این تکنولوژی نشسته باشد قطعاً پس از گذشت مدتی اقدام به اصلاح رفتارهای خود خواهد کرد. جدیدترین نسل این تکنولوژی ثابت کرده وسیله‌ای مفید در خودروها بوده است.

هشدارهای کمربند ایمنی

همه ما با صدای هشداری که زمان رانندگی بدون بستن کمربند ایمنی به گوش رسیده آشنا هستیم؛ و اگرچه این صدا برای اکثر رانندگان عصبی‌کننده به نظر می‌رسد اما واقعاً جان افراد را حفظ کرده است. اکثر رانندگان از قوانین فیزیکی رانندگی با سرعت بالا آگاه نیستند و متأسفانه زمانی متوجه وخامت ماجرا می‌شوند که دیگر دیر شده است؛ اما واقعیت این است که با اینکه شما حس نمی‌کنید بدنتان در حال حرکت است اما شما هم درست سرعتی مشابه سرعت خودروی خود دارید. به این ترتیب اگر شما پدال گاز را فشرده و خودرو سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت داشته باشد پس خود شما نیز با همین سرعت در حال حرکت هستید؛ و هر تصادف ناگهانی در این سرعت می‌تواند منجر به آسیب و جراحت شدید شود. پس بهتر است با بستن کمربند ایمنی از وقوع هرگونه اتفاق ناخوشایندی جلوگیری کنید. سابقه نصب کمربند ایمنی در خودروها به سال‌ها پیش بازمی‌گردد اما برخی رانندگان اهمیتی به آن نمی‌دهند. به همین خاطر شاید سیستم هشدار کمربند ایمنی عصبی‌کننده باشد اما در نهایت جان شما را حفظ می‌کند.

کروز کنترل راداری

هیچ‌چیزی بهتر از خلاص شدن از شر ترافیک شهری و رفتن به سفری لذت‌بخش با فعال کردن کروز کنترل و استراحت دادن به پاها نیست؛ اما تنها مشکل این است که با فعال شدن کروز کنترل باید خودتان خودرو را متوقف کنید. هر فردی که از کروز کنترل استفاده کرده باشد می‌داند ترمز کردن یا کلاچ گرفتن در زمان رانندگی و غیرفعال شدن کروز کنترل و فعال کردن دوباره آن چقدر خسته کننده است؛ اما اینجاست که کروز کنترل راداری وارد مدار می‌شود. کروز کنترل راداری در صورتی که تشخیص دهد خودرویی پیش روی شماست سرعت خودرو را تنظیم خواهد کرد. در این صورت اگر شما توجهی به جلو نداشته باشید خودرو هشدار داده و سرعت را تنظیم خواهد کرد. سپس زمانی که مسیر پیش روی شما باز باشد سرعت را بیشتر خواهد کرد. باید گفت این نوع از تکنولوژی تنها در برخی خودروهای مدل ۲۰۲۱ وجود دارد اما دیگر نسخه‌های آن شامل استفاده از داده‌های تلماتیکی و هوش مصنوعی نیز می‌باشد. در آینده نیز نسخه‌های پیشرفته‌ترین از کروز کنترل معرفی خواهد شد.

منبع خبر: