یکشنبه, 3 تیر 1403
منو اصلی

 

دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی

 

بعید است که دولت رئیسی به پایان برسد.

هم به دولت انتقاد دارد که مذاکرات احیای برجام را دیر آغاز کرده است، هم از اصلاح طلبان و برخی اعتدالیون گلایه دارد چرا از عبدالناصر همتی در انتخابات 1400 حمایت نکردند.  

حسین مرعشی که مهمان قرن نو بود هم به دولت انتقاد دارد که مذاکرات احیای برجام را دیر آغاز کرده است، هم از اصلاح طلبان و برخی اعتدالیون گلایه دارد که چرا از عبدالناصر همتی در انتخابات 1400 حمایت نکردند.، گریزی هم به رایزنی اصلاح طلبان با شورای نگهبان می‌زند و می‌گوید: «شورای نگهبان کاره‌ای نیست و تصمیم در جای دیگری گرفته می‌شود. باید با رهبری وارد رایزنی شویم.»
او با قاطعیت از مجلس دهم حمایت می‌کند و می‌گوید: «بزرگ‌ترین اشتباه مجلس دهم، رقابت بین آقای لاریجانی و آقای عارف بود. درحالی که می‌توانست آقای عارف نائب رئیس شود و چند دستگی ایجاد نشود. آقای واعظی نیز اشتباه کرد که فراکسیون مستقلان را تشکیل دادو مجلس را سه فراکسیونی کرد.»
مرعشی پیش‌بینی می‌کند عمر دولت رئیسی به 4 سال نرسد و البته این را هم می‌گوید که ایران و آمریکا توافق می‌کنند حتی بدون توافق بر سر خروج سپاه از لیست تروریستی.
مشروح گفت‌وگوی حسین مرعشی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی ایران به شرح زیر است.

آقای مرعشی، یک سال از انتخابات 1400 گذشت، پیش بینی شما از دولت رئیسی همین چیزی بود که این یک سال دیدید؟

بله، نتیجه انتخابات 1400 از پیش معلوم بود و می‌دانستیم که آقای رئیسی رئیس جمهور می‌شود. ایشان سابقه اجرایی نداشت و اساسا برنامه ای ارائه نکرد.

اگر بخواهید نمره قبولی به یکی از اقدامات دولت بدهید کدام عملکرد است؟

به دولت نمره ای تعلق نمی‌گیرد چرا که کاری تا به الآن انجام نداده است. دولت باید در اولین اقدام خود یک لایحه را به مجلس می‌فرستاد و جلوی کسری بودجه را می‌گرفت اما در نهایت ما در لایحه بودجه دیدیم که به کسری بودجه اضافه شد. همچنین باید به سرعت مذاکرات احیای برجام را آغاز می‌کرد. البته دولت به آن می‌گوید رفع تحریم‌ها اما ما می‌گوییم احیای برجام. با این حال، دیدیم که این اقدام بسیار دیر انجام شد. آقای رئیسی سابقه کار اجرایی ندارد و مشخصا دولت تا به الآن کاری انجام نداده است.

می‌توان آقای رئیسی را با آقای احمدی نژاد مقایسه کرد چرا که ایشان همان راه آقای احمدی‌نژاد را رفتند و حتی از مدیران دولت ایشان استفاده کردند و حتی گفتمان او را کپی می‌کنند؟

خیر، با هم تفاوت دارند. آقای احمدی‌نژاد سابقه اجرایی داشت که آقای رئیسی ندارد. آقای احمدی‌نژاد خیلی حواسش جمع است حتی با وجود سیاست‌های غلطی که دارد. احمدی نژاد وارد بازی خطرناکی شده است. او می‌خواست با دادن پست و مقام به مردم و سپاه آن‌ها را با خود همراه کند و مقابل رهبری بایستد. او می‌خواست شخص اول مملکت شود که آقای رئیسی این گونه نیست.

جراحی اقتصادی که دولت رئیسی کلید زده است از نگاه شما چقدر ضروری بود و چقدر با روش فعلی جوابگو خواهد بود؟

من جراحی اقتصادی ندیدم و اسم این اقدام را جراحی اقتصادی نمی‌گذارم. مردم 8 سال با تورم 40 درصدی زندگی کردند و حال نمی‌توان با دادن یارانه 300 و 400 هزار تومانی به آنان گفت که باید با تورم 60 درصدی زندگی کنید. چناچه که دولت با حذف ارز ترجیحی، کسری بودجه را افزایش داد.

برخی اصولگرایان معتقدند رئیسی با جراحی اقتصادی شجاعت به خرج داد واقعا شجاعت بود؟

بگذارید بگویند که شجاعت بود. آن‌ها مجبورند که این حرف را بگویند.

ولی این روزها خیلی از حامیان دولت آقای رئیسی مانند تندروها و نمایندگان مجلس که روزی برای ایشان نامه نوشتند، به منتقد دولت تبدیل شدند. می‌توان گفت که تندروها می‌خواهند از ایشان عبور کنند؟

بعید نیست که دولت آقای رئیسی زودتر به پایان برسد...

یعنی ممکن است که دولت رئیسی به پایان عمر 4 ساله خود نرسد؟

بحث یک سال، 3 سال و 4 سال نیست. موضوع اقدامات دولت آقای رئیسی است.تا به حال ایشان اقداماتی انجام نداده است.

آقای مرعشی! در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی چه چشم اندازی را برای ایران پیش‌بینی می‌کنید؟

ما خیلی دیر به سمت برجام رفتیم و باید زودتر این اتفاق می‌افتاد. اما در آخر توافق می‌کنند.

یعنی با آمریکا توافق می‌کنند؟

بله.

حتی بدون خروج سپاه از لیست سیاه؟

حتی بدون خروج سپاه.

شما از جمله افرادی هستید که می‌گویید باید در انتخابات شرکت کرد اما برخی از اصلاح طلبان معتقد هستند که اگر نامزد نداشته باشیم پس نباید در انتخابات شرکت کرد و ...

ما هیچ راهی جز صندوق رای نمی‌شناسیم. تنها راه اصلاحات صندوق رای و انتخابات است. شرکت نکردن در انتخابات همانند رد صلاحیت‌ها دو لبه قیچی هستند که هر کدام از آن‌ها نباشد می‌تواند خطرناک باشد. ما در انتخابات 94 مجلس، همراهی مردم را داشتیم و از قبل تلاش و برنامه‌ریزی کردیم که عواملی مانند تکرار آقای خاتمی در این مورد موثر بود اما در انتخابات 98 برای تفریح در انتخابات شرکت نکردیم.

یعنی کاندیدا برای شرکت در انتخابات داشتید اما ...؟

گاهی ممکن است شما با کاندیدایی مانند آقای جهانگیری در انتخابات شرکت کنید گاهی هم ممکن است از بازیکنان ذخیره استفاده کنید. کاندیداهای ما در انتخابات 98 بازیکنان ذخیره بودند.

اما خیلی از افرادی که در لیست 94 بودند، بازیکن ذخیره بودند.

بله.

یعنی شما از مجلس دهم حمایت می‌کنید؟

بله، من یکبار این حرف را زدم و حال تکرارش می‌کنم، بزرگترین اشتباه مجلس دهم، رقابت بین آقای لاریجانی و آقای عارف بود. درحالی که می‌توانست آقای عارف نائب رئیس شود و چند دستگی ایجاد نشود. آقای واعظی نیز اشتباه کرد که فراکسیون مستقلان را تشکیل داد و در مجلس 3 فراکسیون ایجاد شد.

آقای عارف می‌پذیرفتند که نائب رئیس شود؟

چه کسی از آقای عارف خواست که نماینده مجلس بشود، ایشان نمی‌خواستند بیایند اما یک سری عوامل باعث روی کار آمدن ایشان شد. حال آقای لاریجانی کجاست؟ آقای عارف کجاست؟ زمانی که آقای هاشمی رد صلاحیت شد، ایشان آمدند و از آقای روحانی حمایت کردند. ایشان خیلی در نظام جمهوری اسلامی ماندگار هستند و حتی در زمان انقلاب برخی فرمان‌ها و امضاها توسط ایشان انجام می‌شود. اما یک نقدی که وجود دارد، این است که آقای لاریجانی، آقای جهانگیری، آقای محمد شریعتمداری، آقای محسن هاشمی در انتخابات 1400، رد صلاحیت شدند اما این دوستان چرا نیامدند از آقای همتی حمایت کنند؟ اگر این افراد پای کار می‌آمدند ممکن بود مانند خرداد 76، نتیجه را به نفع خودمان تمام کنیم.

اما افکار عمومی 92 با افکار عمومی 1400 متفاوت بود.

ما آدرس غلط به مردم می‌دهیم. برخی‌ها می‌گویند آقای طائب به آقای همتی گفت برو کاندیدا شو. من این موضوع را رد می‌کنم. همان گونه که آقای رئیسی آدم نظام است، آقای همتی نیز آدم همین نظام است.

من قبل از انتخابات پیش آقای محقق داماد رفتم که ایشان را برای کاندیداتوری متقاعد کنم، ایشان پاسخ مهمی دادند. آقای محقق داماد گفت که بگذارید همه چیز دست خودشان باشد. وقتی دست خودشان باشد، FATF درست می‌شود، برجام درست می‌شود، گشت ارشاد از بین می‌رود. اما الآن یک سالی هست که  دولت، مجلس و قوه قضائیه دست خودشان است. البته من به این افراد اصولگرا نمی‌گویم و انقلابی هستند. با این حال هنوز نه FATF درست شده، نه برجام درست شده و سر هر خیابانی یک ماشینی ایستاده به خانم‌های بد حجاب پیامک می‌فرستد. موضوع این است که ما آدرس غلط به مردم می‌دهیم.

آقای مرعشی، انتخابات 1400، یک نکته مهم دارد و آن این است که آرای باطله دوم شد و به گونه‌ای رقیب آقای رئیسی بود. حتی اگر اصلاح‌طلبان پشت آقای همتی در می‌آمدند، برای قهر مردم با صندوق چه می‌کردید؟

فرایند انتخابات باید از یک سال قبل آغاز شود و ما در انتخابات 1400 زمان را از دست دادیم و در روزهای آخر وارد شدیم. انتخابات مانند یک قطار است و ما در چند روز مانده به انتخابات درباره این که به آقای همتی رای بدهیم یا نه بحث می‌کردیم. در حالی که باید برای افکار عمومی شرایط را از قبل مهیا کرد.

اما آقای خاتمی نیز که در دو هفته مانده به انتخابات انتخاب شدند و ...

خیر، نامزدی آقای خاتمی سه ماه قبل از آغاز به انتخابات مشخص شد و اتفاقا مراحل انتخاب ایشان در یک حالت آرام و متعادل بود...

آقای روحانی چطور؟

بله، آقای روحانی در دو هفته مانده به انتخابات، وارد شد. اما، ما شرایط را از قبل برای آمدن آقای هاشمی آماده کرده بودیم. آقای هاشمی بارها در مصاحبه‌ها و گفتگوها درباره آن که کاندید می‌شوند یا خیر صحبت کرده بودند که پس از رد صلاحیت ایشان، آقای روحانی انتخاب شدند. شرایط از قبل آماده بود . آقای خاتمی نیز تقریبا چند وقت یکبار با دانشجویان دیدار و گفتگو داشت.

آقای مرعشی، با توجه به ترکیب شورای نگهبان فکر می‌کنید اساسا رایزنی جریان اصلاحات با شورای نگهبان تاثیرگذار خواهد بود؟

شورای نگهبان کاره‌ای نیست و تصمیم در جای دیگری گرفته می‌شود. رایزنی با شورای نگهبان بی فایده است چرا که شورای نگهبان تصمیم گیری نمی‌کند. باید با رهبری وارد رایزنی شویم.

قبلا آقای منتجب‌نیا و رهامی برای رفع حصر با رهبر انقلاب دیدار و گفت‌وگویی داشتند. ممکن است باز هم از طریق این افراد با رهبر انقلاب دیدار و گفتگو کنید یا این مورد را از طریق کانال‌های دیگر پیگیری می‌کنید؟

هنوز در داخل جریان‌های اصلاح‌طلب درباره این موضوع بحثی صورت نگرفته اما من معتقد هستم که باید با رهبر انقلاب دیدار داشته باشیم.

دیدار اخیر آقایان روحانی، خاتمی و سیدحسن خیلی پرحاشیه شد و به نظر می‌رسد عده ای نگران این جلسات هستند، تحلیل شما چیست؟

این دیدارها از قبل وجود داشته و چیز جدیدی نیست.

اما یک پالس را به جریان رقیب می‌فرستد و اینگونه باعث نگرانی شان شده است

بالاخره شخصیت‌های مهمی هستند.

اضافه شدن ناطق نوری این ترکیب را چقدر مستعد جریان سازی در انتخابات‌های پیش رو می‌کند؟

جریان‌سازی نمی‌شود چرا که این دیدارها بیشتر گعده‌های آخوندی است. آقای ناطق نوری هم با اطلاع می‌گویم که آمادگی بازگشت به سیاست را ندارد. آقای خاتمی هم همواره پشت سر جریان اصلاحات حضور دارد.

با توجه به اینکه آقای روحانی پس از ریاست جمهوری سمتی نگرفت، بعضی‌ها گفتند که ایشان در حال حذف از سیاست است. حال این دیدارها چقدر می‌تواند...

سمتی به ایشان ندادند اگر سمتی به ایشان می‌دادند که...

گفته می‌شود که او مجمع را قبول ندارد به همین دلیل این عضویت در آن به ایشان پیشنهاد نشد.

اگر سمتی به ایشان می‌دادند قبول می‌کرد.

منبع خبر: