یکشنبه, 3 تیر 1403
منو اصلی

 

پایان پذیره‌نویسی اوراق مرابحه «کرمان» در همان روز اول نخست.

 

کرمان موتور رکورد کوتاه‌ترین تأمین مالی از بازار سرمایه را ثبت کرد؛

پذیره‌نویسی اوراق مرابحه کرمان موتور در فرابورس آغاز شد و با استقبال سرمایه‌گذاران در همان دقایق ابتدایی همه 20 میلیون اوراق مرابحه کرمان در بازار به فروش رسید.  

سامان فیروزی مدیرعامل شرکت خودرو سازی کرمان موتور در نشست خبری ویژه پذیره‌نویسی اوراق مرابحه این شرکت از ثبت رکورد تأمین مالی از طریق بازار سرمایه در کمتر از 35 روز با انتشار اوراق مرابحه کرمان موتور طی روز گذشته خبر داد و گفت: پیش‌ازاین مقدمات تأمین مالی از بازار سرمایه و انتشار اوراق گاهی بین 6 تا 8 ماه زمان نیاز داشت اما فرابورس در یک سال اخیر زمان طی فرآیند انتشار اوراق را به کمتر از 35 روز رسانده است.

هفتمین تأمین مالی «کرمان» از بازار سرمایه

وی با اشاره به اینکه این مرحله هفتمین تأمین مالی کرمان موتور از بازار سرمایه بود، گفت: این مجموعه خودروساز از سال 96 با انتشار هزار میلیارد ریال اوراق مرابحه به سمت تأمین مالی از بازار سرمایه حرکت کرد، انتشار اولین اوراق حدود 6 تا 8 ماه زمان برد اما پس از هفت مرحله انتشار اوراق در این بازار، امسال این فرایند در فرابورس طی کمتر از 35 روز به سرانجام رسید و این رکورد زنی برای بخش تولید و صنعت تبریک دارد و امروزما شاهد پذیره‌نویسی 20 هزار میلیارد ریالی این اوراق بودیم که در همان روز اول با استقبال خریداران، به اتمام رسید.

به گفته فیروزی مبلغ اوراق 20 هزار میلیارد ریال با سررسید سه‌ساله و پرداخت سود 6 ماهه است.

مزیت‌های مهم تأمین مالی از بازار سرمایه

مدیرعامل کرمان موتور در ادامه به تشریح مزیت‌های تأمین مالی از بستر بازار سرمایه پرداخت و گفت: این اوراق مزیت‌های زیادی دارد که یکی از آن‌ها زمان سررسید 3 الی 4 ساله است، این بازه زمانی به بنگاه تولیدی فرصت می‌دهد تا امکان سرمایه‌گذاری و کسب بازدهی داشته باشد.

وی مزیت دوم را نرخ تمام‌شده تأمین مالی از بازار سرمایه دانست و افزود: تأمین مالی از بازار سرمایه ارزان‌تر است، نرخ این اوراق 18 درصد و با هزینه‌های جانبی نهایتا به 20 تا 21 درصد می‌رسد.

فیروزی با اشاره به اینکه کرمان موتور در حال حاظر با 120 قطعه ساز در سطح کشور همکاری دارد گفت ما برای خرید مواداولیه ، قطعات و توسعه فعالیت در خودروهای برقی از این منابع برای تأمین مالی نقدینگی  استفاده می‌کنیم، وی افزود : در این تأمین مالی، منابع سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت استفاده می‌شود، به‌این‌ترتیب که طی دو سال آینده محصولات بومی و برقی تولید و به بازار عرضه خواهد شد.

وی در ادامه تشریح مزیت‌های تأمین مالی از بازار سرمایه گفت: نکته مهم دیگر که تأمین مالی از طریق بازار سرمایه برای تولیدکنندگان فراهم می‌کند امکان تأمین مالی از طریق اسناد بدهی، اسناد وصولی و تکیه‌بر فعالیت‌های خود است.بعلاوه با توجه به محدودیت های شبکه بانکی برای تامین سرمایه بنگاههای بزرگ، جذب سرمایه های خرد از این طریق برای بخش صنعت و تولید در کمترین زمان ممکن میسر است.

بر اساس این گزارش طی معاملات روز گذشته فرابورس تعداد 20 میلیون اوراق مرابحه شرکت کرمان موتور (سهامی خاص) با قیمت اسمی یک‌میلیون ریال، در نماد معاملاتی (کرمان 04) در اولین روز پذیره‌نویسی به‌صورت کامل فروش رفت.

منبع خبر: روابط عمومی صنایع خودرو سازی کرمان