سه‌شنبه, 1 خرداد 1403
منو اصلی

 

اخبار گوناگون.

 

فناوری جالب خودروهای آلمانی برای کاهش آلودگی هوا +

خودروهای الکتریکی در مقایسه با خودروهای مجهز به پیشرانه های احتراقی ار نظر انتشار دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه ای گزینه هایی سبزتر محسوب می شوند. با این وجود، انرژی الکتریکی برای شارژ باتری خودروهای الکتریکی همواره از منابع سبز و پاک تامین نمی شود.  

صرف نظر از نوع پیشرانه، تمام خودروها ذرات ریزی ناشی از فعالیت ترمزها و سایش تایرهای خود بر سطح جاده تولید می کنند. آیا راه حلی برای کاهش میزان آلودگی ناشی از این ذرات وجود دارد؟ پاسخ در حال حاضر منفی است، اما آئودی یکی از شرکت هایی است روی برطرف کردن آن کار می کند.

 

عصر خودرو

 

خودروهای الکتریکی آئودی و امکان پالایش هوا هنگام رانندگی و شارژ در آینده

آئودی یک پروژه آزمایشی را طی همکاری با شرکت مان+هومل (MANN+HUMMEL) توسعه داده و فیلتر جدیدی را برای خودروهای الکتریکی طراحی کرده است که ذرات معلق را از هوای محیط جمع‌آوری می کند. این فیلتر مشابه سامانه های ثابت پالایش هوا برای خانه ها عمل می کند.

این پروژه آزمایشی که در سال 2020 راه اندازی شد تا سال 2024 ادامه خواهد داشت تا ارزیابی نتایج در آن زمان صورت بگیرد. این فیلتر در قسمت جلو و پشت جلوپنجره خودرو نصب می شود، از این رو به حداقل تغییرات در طراحی نیاز است. این فیلتر با یک ورودی هوای تغییرپذیر کنترل می شود که ذرات معلق را در فیلتر نگه می دارد. آئودی در حال آزمایش این فناوری جدید روی خودروهای تست ئی-ترون (E-Tron) است.

این سامانه در دو حالت کار می کند. هنگامی که خودرو در حال حرکت است، عمل پالایش به صورت غیر فعال و با عبور جریان هوا از سامانه فیلتر انجام شده و ذرات معلق گرفتار می شوند. در حالت شارژ ثابت، پروانه ای که در قسمت جلو خودرو و پشت فیلتر نصب شده است به پالایش هوای محیط کمک می کند.

به گفته آئودی، حالت دوم برای استفاده در مناطق شهری هنگام شارژ خودرو در ایستگاه های عمومی ایده‌آل است. همچنین، اگر چند خودرو مجهز به این سامانه پالایش در یک منطقه رفت و آمد داشته باشند، پتانسیل جمع‌آوری مقدار قابل توجهی از ذرات وجود دارد و میزان آلودگی هوا کاهش می یابد.

آزمایش های اولیه نشان داده اند که این فیلتر پس از حدود 50 هزار کیلومتر تست های استقامتی هیچ تاثیر منفی بر نحوه عملکرد خودروهای تست آئودی ئی-ترون نداشته است. ارزیابی ها در شهر اشتوتگارت، آلمان، نیز نشان داده است که خودروهای تست ئی-ترون قادر به پالایش کامل ذرات خود بوده اند.

فیلتر جدید آئودی از امکان بازیافت بالایی برخوردار است و همچنین به نگهداری یا توجه خاصی از طرف کاربر نیاز ندارد.

منبع خبر: