سه‌شنبه, 8 اسفند 1402
منو اصلی

 

آنجه باید بدانید.

 

علت پایین رفتن سطح روغن ترمز چیست؟

گاهی اوقات ممکن است در حین رانندگی احساس کنید که روغن ترمز خودروی شما ناگهان کم شده است. شاید در ابتدا فکر کنید که کاهش سطح روغن ترمز به علت بی کیفیت بودن آن باشد. ولی عللی ممکن است سبب آن شود که سطح روغن ترمز از حد استاندارد کم تر شود.  

روغن ترمز یا مایع ترمز، سیالی است که وظیفه انتقال فشار هیدرولیکی از پمپ ترمز به سیلندر ترمز را  در خودروهای سبک بنزینی، وانت ها  و موتور سیکلت ها بر عهده دارد که در نهایت موجب فشار لنت ترمز بر دیسک یا کاسه ترمز می شود.نقش اصلی برقراری امنیت در خودرو به عهده سیستم ترمز است. همانطور که از اهمیت استفاده از روغن ها در خودرو میدانید، بدون استفاده از روغن مخصوص ترمز، سیستم ترمز ماشین به خوبی کار نمی کند و این موضوع می تواند سلامت شما و سایرین را به خطر بیندازد.

اطلاع از علل کاهش سطح روغن ترمز برای هر راننده ای امری ضروری است. لذا در این مقاله قصد آن را داریم تا علل مهم پایین رفتن سطح روغن ترمز در خودرو را مورد بررسی قرار دهیم.

معیوب بودن شلنگ ترمز

ممکن است علت پایین رفتن میزان روغن ترمز به علت پارگی و معیوب بودن شلنگ ترمز باشد. در این صورت روغن ترمز از شلنگ خارج می شود و میزان آن کم می شود. از این رو لازم است در هنگام کاهش روغن ترمز شلنگ ترمز را چک کنید و در صورت پاره بودن یا نشتی داشتن آن را با نمونه جدید جایگزین کنید.

علت کاهش روغن ترمز

نشتی داشتن روغن ترمز

یکی دیگر از علل کاهش روغن ترمز ممکن است به علت نشتی داشتن در مخزن یا مسیر روغن ترمز باشد. این نشتی ممکن است به علت معیوب بودن سیستم هیدرولیکی خودرو باشد. علامت نشتی داشتن روغن ترمز هم به این صورت است که وقتی پایمان را بر روی پدال ترمز فشار می دهیم پدال از سطح عادی و همیشگی خود پایین تر می رود. نشتی داشتن روغن ترمز ممکن است به عللی از جمله فرسوده شدن محفظه روغن در اثر حرارت یا فرسوده بودن ترمز باشد.

مصرف شدن لنت ترمز

یکی از عللی که سبب کاهش طبیعی سطح روغن ترمز خودرو می شود، مصرف شدن لنت ترمز است. با مصرف شدن لنت ترمز، سطح روغن ترمز موجود در مخزن مقداری جزیی نسبت به حالت فول کاهش می یابد که دلیل آن نگه داشتن فشار ثابت در پشت لنت ها است. برای اینکه متوجه شوید این کاهش سطح روغن ناشی از مصرف و فرسودگی لنت بوده یا ایراد در سیستم ترمز و شلنگ های روغن است، باید لنت ها را تعویض کنید. در صورتی که با تعویض لنت ها سطح روغن ترمز مقداری بالاتر رفت، نشان از سالم بودن سیستم ترمز دارد؛ ولی اگر با نصب لنت های نو نیز سطح روغن تغییری نکرد، احتمال نشتی روغن ترمز و یا معیوب بودن ادوات آن وجود دارد.

روشن شدن چراغ ترمز یا چراغ ABS

روشن شدن چراغ ترمز یا چراغ ABS هشدار خوبی است مبنی بر اینکه مشکلی در سیستم ترمز شما وجود دارد. این لزوماً به این معنی نیست که روغن ترمز خودروی شما کم است، اما اگر فکر می کنید که روشن شدن این چراغ ها به خاطر کم شدن روغن ترمز است می توانید با شارژ کردن روغن ترمز بررسی کنید که این چراغ هشدار خاموش می شود یا خیر.

ایجاد بوی سوختگی

زمانی که روغن ترمز ناکافی باشد، در حین ترمز متوجه بوی سوختگی می شویم و در این زمان لازم است از ترمز گرفتن های شدید خودداری کنیم. ترمز خودرو جزء شریان های حیاتی برای اتومبیل محسوب می شود، لذا عملکرد به موقع آن می تواند از آسیب ها و اتفاقات احتمالی تا حد چشم گیری جلوگیری کند، از این رو باید همیشه به مسئله ترمز، روغن ترمز و علت پایین رفتن سطح روغن ترمز توجه کرد و مشکلات پیش آمده را در اسرع وقت رفع کرد.

زمان تعویض روغن ترمز

عوامل بسیار زیادی تعیین کننده زمان تعویض روغن مخصوص ترمز هستند؛ اما متاسفانه بسیاری از رانندگان به این موضوع توجه زیادی ندارند و آن را جدی نمی گیرند. به طور کلی باید گفت پس از طی کردن هر 40 الی 50 هزار کیلومتر نسبت به تعویض روغن مخصوص ترمز خودرو اقدام کرد. تعویض به موقع این روغن می تواند باعث سلامت قطعات سیستم ترمز ماشین شود و ایمنی ماشین را حفظ کند.
 
علاوه بر اینکه مسافت طی شده در زمان تعویض روغن مخصوص خودرو تاثیر گذار است، عوامل دیگری همچون آب و هوای محل زندگی، میزان کارکرد خودرو، نوع خودرو و… در تعویض به موقع این روغن تاثیر گذار هستند. همانطور که گفتیم بهتر است تا این روغن پس از 40 الی 50 هزار کیلومتر کارکرد تعویض شود، اما باید به این موضوع اشاره کنیم که این میزان در شرایط آب و هوایی معمولی مثل شهر تهران صدق می کند. در سایر شهرها با شرایط آب و هوایی متفاوت این میزان متغیر می شود و باید حتما نسبت به تعویض به موقع آن اقدام کنید.

جمع بندی

دو علتی که بیان شد مهم ترین علل کاهش سطح روغن ترمز محسوب می شود. کم شدن سطح روغن ترمز پدیده نامطلوبی است که سبب افت عملکرد سیستم ترمز شده و حتی ممکن است ترمز خودرو عمل نکند. در این صورت حتی ممکن است حوادث و سوانح جبران ناپذیر نیز متوجه خودرو و سرنشینان آن شود. چک کردن مستمر سطح روغن ترمز به منظور اطمینان از سالم بودن سیستم انتقال روغن ترمز امری ضروری است.

منبع خبر: