دوشنبه, 1 مرداد 1403
منو اصلی

 

تازه های خبر.

 

تامین مالی 20 هزار میلیارد ریالی کرمان موتور توسط گروه مالی کارآمد در کمتر از یک ماه

گروه کرمان موتور که سابقه طولانی در استفاده از ابزارهای تأمین مالی در بازار سرمایه کشور دارد اخیرا اقدام به انتشار موفقیت آمیز 2 هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد بر مبنای خودرو KMC T8 با مشاوره و تعهد پذیره نویسی گروه مالی کارآمد کرده است.  

تامین مالی 20 هزار میلیارد ریالی یک خودروساز در کمتر از یک ماه.

علی جبل عاملی قائم مقام گروه مالی کارآمد، با بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به تنوع ابزارهای تأمین مالی بخصوص در حوزه تأمین مالی مبتنی بر بدهی، بسیاری از شرکتهای بزرگ و متوسط از این ابزارها به منظور تأمین نیازهای توسعه ای و سرمایه در گردش خود استفاده می کنند.

وی اضافه کرد: در این بین اوراق سلف موازی استاندارد شاید بی اغراق تنها روش کوتاه مدت یکساله و یا نهایتا دوساله ای است که شرکتهای تولیدی می توانند مشروط به این که کالای تولید شده آنها از حیث شرایط و استاندارد مورد قبول بورس کالای ایران باشد، مبنای انتشار قرار بگیرند، دیگر روش های مبتنی بر بدهی که منجر به انتشار اوراق می شوند مانند اوراق مرابحه برای سررسید های بلند مدت سه یا چهار ساله طراحی شده است.

جبل عاملی با توجه به عدم امکان تأمین مالی شرکتهای تولیدی در حجم بالا از منابع غیر بازار سرمایه، مانند تأمین مالی خارجی یا بانکها، انتشار اوراق سلف موازی را یکی از بهترین روش ها دانست که در کمترین زمان ممکن می توان مبلغ مورد نیاز شرکتها را از بازار سرمایه تأمین کرد چرا که کشور در شرایط تحریمی امکان کمتری برای تأمین مالی خارجی داشته و همچنین بانکها نیز توان زیادی برای تأمین مالی مبالغ بالا ندارند.

معاون توسعه کسب و کار گروه مالی کارآمد در خصوص اینکه به چه دلیل روش مورد اشاره نسبت به سایر روش های تأمین مالی، کمتر مورد استفاده شرکت ها قرار گرفته است، بیان کرد: روش انتشار اوراق سلف موازی، پیچیدگی های مخصوص به خود را داراست از جمله اینکه کالای مبنای انتشار می بایست از هر لحاظ استاندارد بوده، متقاضی انتشار باید سابقه فعالیت قابل اتکاء در بازار کالای مورد پذیرش داشته باشد و طبیعتا چشم‌انداز روشنی از تداوم فعالیت متقاضی وجود داشته باشد، همچنین میزان عرضه کالا توسط متقاضی به گونه‌ای باشد که امکان کشف عادلانه قیمت را در بورس فراهم آورد و نهایتا کالا نباید مشمول محدودیت‌هایی از جمله قیمت گذاری دستوری و انحصار در عرضه یا تقاضا باشد که مانع از کشف عادلانه قیمت شود.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط گفته شده این روش می تواند مطلوب بسیاری از شرکتها بخصوص شرکتهایی که سابقه عرضه کالا در بورس را دارند شود، که از جمله این شرکتها، خودروسازان هستند که بواسطه عرضه محصولات تولیدی خود در بورس کالا مشمول شرایط مذکور می شوند بخصوص این که تولیدات شرکتهای خودروساز اغلب ارز بری بالایی دارند و تأمین ارز برای آنان در شرایط فعلی کار دشواری است.

جبل عاملی تاکید کرد: به منظور تداوم تولید با توجه به نیاز مبرم بازار داخلی به تأمین خودرو برای خانواده ها و اقشار مختلف، یکی از بهترین گزینه ها برای خودروسازان می تواند انتشار اوراق سلف موازی باشد. اما این نکته حائز اهمیت است که با توجه به پیچیدگی های مذکور، این اوراق باید توسط مشاور متبحری تهیه و تنظیم شده و برای بررسی به بورس کالا و سازمان بورس ارسال شود.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در یک نگاه کلی از اولین انتشار اوراق سلف در سال 1393 بر مبنای سنگ آهن تا کنون حدود 18 هزار میلیارد تومان تأمین مالی از این روش در بازار سرمایه صورت گرفته است. محصولات زنجیره فولاد، سیمان، محصولات پتروشیمی، کشاورزی و دامداری و نیز خودرو کالاهایی بودند که بر مبنای آن انتشار اوراق صورت گرفته است.

وی افزود: گروه کرمان موتور هم که سابقه طولانی در استفاده از ابزارهای تأمین مالی در بازار سرمایه کشور دارد اخیرا اقدام به انتشار موفقیت آمیز 2 هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی استاندارد بر مبنای خودرو KMC T8 با مشاوره و تعهد پذیره نویسی گروه مالی کارآمد کرده است که از حیث حجم انتشار در میان کل انتشارهای قبلی، دومین رتبه را به خود اختصاص می دهد چراکه اولین رتبه متعلق به انتشار اوراق سلف بر مبنای سنگ آهن به میزان 3 هزار میلیارد تومان بوده است.

قائم مقام گروه مالی کارآمد با اشاره به اینکه انتشار این اوراق بوسیله یک نهاد مالی غیر از تأمین سرمایه ها و توسط یک گروه مالی در کمترین زمان ممکن انجام شده به نحوی که فاصله اخذ موافقت اصولی تا زمان انتشار حدود 20 روز بوده است، متذکر شد: این اولین بار است که این نوع انتشار در یک گروه مالی بخش خصوصی صورت می پذیرد که عملا حدود 11 درصد از کل انتشار اوراق سلف موازی از ابتدا را به خود اختصاص می دهد و البته نکته مهم دیگر اینکه تعهد پذیره نویسی 1.8 هزار میلیارد تومان از 2 هزار میلیارد تومان حجم کلی انتشار، با توجه به حجم دارایی تحت مدیریت، به تنهایی توسط گروه مالی کارآمد انجام شده که در نوع خود کم سابقه است.

به گفته جبل عاملی؛ کرمان موتور یکی از خودروسازان قدیمی بخش خصوصی کشور با اشتغال بیش از 6 هزار نفر است که در حال حاضر ظرفیت تولید آن به بیش 84 هزار دستگاه می رسد و البته با توجه به طرح های توسعه ای از جمله احداث خط رنگ اختصاصی، این ظرفیت افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با بیان اینکه انتشار اوراق مذکور برای کرمان موتور به منظور تأمین سرمایه در گردش این شرکت و با سررسید یکساله صورت گرفته است، گفت: این شرکت خودروسازی بر خلاف سایر شرکتهای خودروساز بخش خصوصی که بیشتر محصولات خود را به صورت کامل وارد می کنند، بخش هایی از قطعات و اجزای منفصله برخی خودروهای تولیدی را در داخل کشور تولید می کند و علاوه بر نیاز ارزی به تأمین مالی ریالی نیز نیاز دارد.

معاون توسعه کسب و کار گروه مالی کارآمد در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به تنوع ابزارهای تأمین مالی مورد استفاده توسط کرمان موتور طی سالهای اخیر از جمله اوراق مرابحه، اوراق تبعی، سلف موازی استاندارد، افزایش سرمایه با سلب حق تقدم و ... می توان این شرکت را پیشگام استفاده از ابزارهای بازار سرمایه به منظور تأمین مالی دانست.

یادآور می شود که گروه مالی کارآمد در آبان ماه سال جاری نیز اقدام به انتشار 6 هزار میلیارد ریال اوراق اختیار فروش تبعی به منظور تأمین بخشی از سرمایه در گردش کرمان موتور کرده بود.

منبع خبر: