پنجشنبه, 24 خرداد 1403
منو اصلی

 

 

تکامل سیستم ایمنی خودران هیوندای؛ با نام موبیس

سیستم جدید هیوندای موبیس در شرایط اضطراری، خودرو را در کنار جاده متوقف می کند.  

به گزارش زومیت،امروزه تقریبا همه خودروسازان جهان روی توسعه فناوری خودران کار می کنند و از مزایای این فناوری، امکان ارتقاء ایمنی رانندگی و جلوگیری از بروز خسارات است. شرکت هیوندای موبیس بیشتر توجه خود را به این فاکتور مهم معطوف کرده است و سیستمی برای کاهش تصادفات ارائه می کند.

هیوندای موبیس (Mobis - کوتاه شده ی Mobile و System)، یک شرکت عمومی کره ای است که در سال ۱۹۷۷ تأسیس شد و تأمین خدمات، قطعات و تجهیزات خودرو برای هیوندای موتورز، کیا موتورز و جنسیس موتورز را بر عهده دارد. در سال ۲۰۱۴،  موبیس به عنوان ششمین شرکت پشتیبان خودروسازی در دنیا شناخته شد.

طبق آمار این شرکت، عدم تسلط و کنترل راننده روی خودرو، دلیل اصلی وقوع حوادث ترافیکی آمریکای شمالی و مرگ حدود ۷۰۰۰ شهروند این کشور است. در راستای کاهش خسارات، موبیس روی سیستم خودرانی کار می کند که قدرت تشخیص کنترل راننده روی خودرو را دارد و در مواقعی که راننده تمرکز حواس و کنترل کافی ندارد؛ خودرو را در مکانی امن پارک می کند.

این سیستم «Departed Driver Rescue and Exit Maneuver» یا به اختصار «DDREAM» نام دارد؛ به این معنی که در شرایط اضطراری راننده مثل خواب آلودگی، حملات قلبی و ... که هوشیاری لازم وجود ندارد و خودرو تحت کنترل نیست؛ مانور خروج خودرو از جاده را انجام می دهد و از بروز حادثه جلوگیری می کند.

موبیس DDREAM را مشابه سیستم های امنیتی  مثل کنترل ثبات و چسبندگی خودرو می داند. این شرکت امید دارد که این فناوری بتواند در کاهش ۹۰ درصد تصادفات ناشی از عدم هوشیاری راننده مؤثر باشد و همچنین برای نصب هزینه کمتری نسبت به سیستم های تمام خودران داشته باشد. حامی خودروسازان کره ای، بیشتر از توسعه سیستم های تمام خودران، روی ارتقاء ایمنی آن ها مانور می دهد تا زودتر به بازار عرضه شوند.

به اعتقاد این شرکت، سهولت اجرا، کاهش پیچیدگی و تنظیم این سیستم های ایمنی مطابق مقررات و قوانین، باعث می شود سریع تر تصویب و روانه بازار شوند. موبیس در این زمینه با سازمان های دولتی مهم ایالات متحده همکاری می کند.

DDREAM در فاز تحقیقات پیشرفته قرار دارد و شرکت موبیس می گوید که در حال گفتگو با یک خودروساز معتبر جهانی برای امضای توافق همکاری در این زمینه است.

منبع خبر: