پنجشنبه, 24 خرداد 1403
منو اصلی

 

 

سوناتا 2018، نسخه بازار خاورمیانه رونمایی شد

مدل جدید هیوندای سوناتا طی مراسمی با حضور بیش از ۳۰ خبرنگار از کشورهای ایران، عمان، اردن، امارت، مصر و ... در شهر صلاله عمان رونمایی شد.  

به گزارش زومیت، این خودرو، امروز طی مراسمی در صلاله عمان، برای عرضه در بازار خاورمیانه معرفی شد. سوناتا یکی از قدیمی ترین محصولات تاریخ خودروسازی کره ی جنوبی است که هم چنان تولید و به روزرسانی می شود. اولین نسل این خودرو، سال ۱۹۸۵ برای حضور در کلاس سدان های میان رده معرفی شد و حالا شاهد حضور نسل ششم سوناتا در ایران هستیم.

پلت فرم فعلی، آن چنان موفق بوده است که از سال ۲۰۰۹ تاکنون ثابت مانده و صرفا با چند تغییر چهره ی استادانه همراه شده است. جدیدترین فیس لیفت سوناتا، فروردین ماه در نمایشگاه خودروی نیویورک معرفی شد تا با جدیت بیشتری برای رقابت با سدان های مشهور دنیا، همچون تویوتا کمری و هوندا آکورد آماده شود.

این خودرو، همچنان با پیشرانه و شرایط فنی قبلی عرضه خواهد شد که شامل نسخه ی ۲.۴ لیتری ۴ سیلندر با قدرت ۱۹۰ اسب بخار و گشتاور ۲۵۰ نیوتن متر است. میانگین مصرف سوخت برای سوناتای جدید، نزدیک به ۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد بود؛ درحالی که با سرعت ثابت در بزرگراه، حدود ۶.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر و در ترافیک شهری، تقریبا ۱۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، مصرف بنزین خواهد داشت. به احتمال فراوان، سوناتا با فیس لیفت ۲۰۱۸، از سال آینده با پیشرانه ی هیبرید و همچنین نسخه  های توربوشارژ ۲ لیتری و ۱.۶ لیتری در ایران قابل خرید خواهد بود.

در بازار جهانی، سوناتا با سه پیشرانه ی غیر هیبرید عرضه می شود. مدل ۲ لیتری توربوشارژ  و مجهز به اینترکولر، با قدرت ۲۴۵ اسب بخار و گشتاور ۳۵۳ نیوتن متر، قدرتمندترین مدل این خودرو محسوب می شود که می تواند در زمانی حدود ۷ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و حدود ۱۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، میانگین مصرف سوخت داشته باشد. از سویی دیگر، نسخه ی جذاب ۱.۶ لیتری مجهز به توربوشارژ و اینترکولر، قدرت ۱۸۰ اسب بخار و گشتاور ۲۶۵ نیوتن متر ارائه خواهد کرد که در زمانی کمتر از ۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد و تنها ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، میانگین مصرف بنزین خواهد داشت.

با توجه به تشابه عملکرد نمونه ی ۲.۴ لیتری و ۱.۶ لیتری توربوشارژ از نظر سرعت و شتاب، می توان اطمینان داشت که نمونه ی ۱.۶ لیتری، تا یک سال دیگر به طور کامل جایگزین نسخه ی ۲.۴ لیتری فعلی شود؛ چراکه راندمان بهتری دارد و مصرف سوخت کمتری ارائه می کند.

قیمت سوناتای ۲۰۱۸ در بازار جهانی، با توجه به نوع پیشرانه و آپشن ها متفاوت است. نمونه ی استاندارد این خودرو با پیشرانه ی ۲.۴ لیتری، ۲۲ هزار دلار قیمت دارد. نسخه ی ۲ لیتری توربوشارژ که با نام اسپرت شناخته می شود، حدود ۲۶ هزار دلار فروخته می شود و مدل توربوشارژ ۱.۶ لیتری موسوم به اکو، ۲۳ هزار دلار قیمت گذاری شده است. از سویی دیگر، سوناتا پلاگین هیبرید که هنوز در ایران قابل خرید نیست، با آستانه ی قیمت ۳۵ هزار دلار فروخته می شود. این مدل، با توجه به پیشرانه ی ترکیبی برق و بنزین که مجموع قدرت ۲۰۰ اسب بخار به همراه دارد، با شارژ باتری ها از طریق برق خانگی، مصرف سوخت نزدیک به ۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر خواهد داشت.

سوناتا هیبرید معمولی که در ایران به نام نسخه ی LF معروف است و حدود ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر مصرف بنزین دارد، همچنان با آستانه ی قیمت ۲۶ هزار دلار، در بازار جهانی عرضه می شود. گران ترین نسخه ی سوناتا، مدل فول آپشن لیمیتد پلاگین هیبرید است که همراه پیشرانه ی ۲ لیتری توربوشارژ، موتور الکتریکی و باتری های لیتیوم یون ۹.۷ کیلووات ساعت، با قیمتی نزدیک به ۴۰ هزار دلار قابل خرید است.

منبع خبر: