دوشنبه, 1 مرداد 1403
منو اصلی

 

 

سید حسین مرعشى: اقتصاد را نباید نا امن کنیم

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی گفت: کسی که سهام می‌خرد در قبال افزایش ارزش سهام خود مسئولیتی ندارد و مقصر نیست. کسی که سهام یا سکه به قیمت روز می‌خرد و بعد از آن با افزایش قیمت مواجه می‌شود مقصر آن نیست. نمی‌توانیم سکه یا سهام یا بورس را کوپنی کنیم. برای جلوگیری از افزایش قیمت در اثر خرید سکه توسط افراد باید مالیات به آنها تعلق بگیرد، جرم نکرده‌اند که دستگیرشان کنیم.مگر می‌توانیم به مردم بگوییم سکه نخرید یا چه مقدار بخرید؟ مگر محدودیت داریم؟  

 اقتصاد را نباید ناامن کنیم، مگر بد است کسی سکه بخرد؟ امکان دارد کسی چندین برابر ارزش سکه‌ها سپرده داشته باشد، چرا آن افراد دستگیر نمی‌شوند؟ چرا با اقتصاد بچه‌گانه برخورد می‌کنید؟ با این روشها اقتصاد کشور را بیمارتر مى کنند.

 کسی که سهام می‌خرد در قبال افزایش ارزش سهام خود مسئولیتی ندارد و مقصر نیست. کسی که سهام یا سکه به قیمت روز می‌خرد و بعد از آن با افزایش قیمت مواجه می‌شود مقصر آن نیست. نمی‌توانیم سکه یا سهام یا بورس را کوپنی کنیم.

 برای جلوگیری از افزایش قیمت در اثر خرید سکه توسط افراد باید مالیات به آنها تعلق بگیرد، جرم نکرده‌اند که دستگیرشان کنیم.مگر می‌توانیم به مردم بگوییم سکه نخرید یا چه مقدار بخرید؟ مگر محدودیت داریم؟

 عده‌ای در بیان نظرات اقتصادی تکلیفشان با خودشان مشخص نیست و مریض هستند. بعضی افراد نمی‌دانند چه می‌گویند یا چه می‌خواهند، بالاخره مردم سکه بخرند یا نخرند؟ سپرده‌گذاری خوب است یا بد؟ ۱۵۰۰میلیارد نقدینگی ایران است که ۷۵۰ میلیارد آن ریسک‌پذیر است که امکان دارد بر سر اقتصاد آوار شود، رئیس جمهور و تیم اقتصادی به جای داد و فریاد این نقدینگی را به بازار سرمایه ببرند، بدهی‌های دولت را بدهند، اتوبان بسازند و اقتصاد کشور را رشد بدهند.

 مسئولین به جای حل مشکلات صبح تا شب یکدیگر را هو می‌کنند. مردم عقل خودشان را دست من و آقای نوبخت نمی‌دهند، مردم به دنبال راهی هستند که افزایش سرمایه در پی داشته باشد. مردم به دنبال بازارهایی می روند که سود دارد، بعد مسئولین می‌گویند چرا سکه خریدید؟

 حجم نقدینگی که عمدتا به شکل سپرده‌های بانکی است خطراتی را برای اقتصاد ایران دارد درحالی که می‌تواند عاملی برای تحرک در اقتصاد ملی تلقی شود، حدود ۵۰% از نقدینگی کشور ریسک‌پذیر است و می‌توانند از بانک جدا شوند و به صورت توده‌ای اقتصاد را تهدید کنند و به بهمن تبدیل شوند، یکی از کارهای لازم در حال حاضر این است که تیم اقتصادی دولت باید در قالب به کارگیری حجم نقدینگی انجام دهد، گسترش بورس و واگذاری‌ها، پیش‌فروش کالاهای مورد علاقه مردم است.

 در پنج سال اخیر دولت روحانی در این زمینه پیشرفت چندانی نداشته و پروژه‌های عمرانی زیادی نیمه‌تمام مانده است، میدان‌های اقتصادی جدید هم تعبیه نشده است.

 مسئولین نتوانستند نقدینگی را هدایت کنند و جلوی رشد بی‌رویه آن را بگیرند، این نقدینگی برفی است که تبدیل به بهمن شده، چرا داد می‌زنید سکه خریدید؟ قوانین را اصلاح کنید.i

منبع خبر: