پنجشنبه, 24 خرداد 1403
منو اصلی

 

 

فناوری انقلابی جدید هیوندای برای داخل کابین خودروها چیست؟

بسیاری از خودروهای مدرن امروزی، با سامانه‌ای به نام فن‌آوری فیلتر صدا مجهز می‌شوند که داخل کابین را تا جای ممکن، با آرامش کافی و بدون صداهای مزاحم برای سرنشینان، ارائه می‌دهد. حالا کافی است این فن‌آوری جذاب را کمی به سمت جلوتر پیش برده تا به نمونه‌های جدیدی که خودروساز کره‌ای یعنی هیوندای ارائه داده است برسیم.  

هیوندای اعلام کرده است که توسعه اولین سیستم کنترل صدا فعال جاده‌ای (RANC) در جهان، می‌تواند به‌صورت خارق‌العاده‌ای، صداهای مزاحمی که ممکن است درون کابین به گوش برسند را از بین برده و تا حد ممکن کاهش دهد.

درواقع این سیستم جدید و البته جذاب هیوندای که به‌صورت فعال، صداهای درون کابین را از طریق ارسال امواج صوتی معکوس همان صداها و ترکیب این دو موج صوتی با یکدیگر ترکیب می‌کند، می‌تواند درنهایت، موج‌های سینوسی امواج صوت را به خطی صاف و بدون صدا در قسمت ورودی، تبدیل نماید. این سیستم، این کار را به این صورت انجام می‌دهد که تجزیه‌وتحلیل صدای موتور یا صدای جاده را به‌جای مسدود کردن از طریق عایق‌های صوتی، با سامانه نرم‌افزاری خود، تجزیه‌وتحلیل می‌کند.

این سیستم جدید، می‌تواند انواع متفاوتی از امواج صدا را در زمان‌های مشخص، تجزیه‌وتحلیل کرده و مطابق با همان امواج صوت، موج‌های معکوس آن را برای خنثی‌سازی موج صوتی اولیه، تولید نماید.

با استفاده از یک حسگر شتاب سنج، این سامانه می‌تواند میزان لرزش‌های ایجادشده از جاده به درون کابین را محاسبه کرده و کامپیوتر کنترلی سیستم نیز، این صداها را تجزیه‌وتحلیل می‌کند. بر اساس گفته‌های هیوندای، فرایند تشخیص صدا و تولید موج معکوس مطابق آن، تنها 0.002 ثانیه طول می‌کشد. همچنین بر طبق آزمایش‌های عملی صورت گرفته که سطح جاده، سرعت خودرو و حالت‌های متفاوت صندلی سرنشینان را ارزیابی کرده‌اند، سیستم RANC می‌تواند صداهای مزاحم درون کابین را تا مقدار 3 دسی‌بل (db) کاهش دهد. عددی که نصف صداهای مزاحم درون کابین خودروهای بدون این سیستم است.

هیوندای هنوز زمان به کار گرفتن فن‌آوری جدید خود که در دنیا منحصربه‌فرد بوده و چیزی حدود 6 سال زمان برای تحقیق و توسعه آن گذاشته، نگفته است اما این را گفته که ممکن است این سامانه جدید، در خودروهای برقی و هیبرید آینده این شرکت، به کار گرفته شود.

منبع خبر: