پنجشنبه, 24 خرداد 1403
منو اصلی

 

 

رونمایی از ابر خودرویی با قابلیت واقعیت مجازی

سوپر خودروی الکتریکی Apex شگفت‌انگیزترین اتومبیل‌ الکتریکی جهان است که به‌تازگی در نمایشگاهی در انگلیس رونمایی شده است  

 این خودرو مجهز به موتوری باقدرت بیش از ۶۵۰ اسب بخار است و بدنه‌ای با وزن در حدود ۲۵۰ کیلوگرم دارد. تمامی بدنه این خودرو از فیبر کربن ساخته شده و همین موضوع باعث شده علاوه بر کاهش چشمگیر وزن آن نسبت به سایر خودروهای الکتریکی، مقاومت بسیار مناسبی نیز داشته باشد.


سوپر خودروی الکتریکی Apex تنها در مدت ۲,۳ ثانیه از لحظه شروع حرکت به‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. حداکثر سرعت این خودرو نیز برابر با ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت است. تمام انرژی موردنیاز این اتومبیل از باتری با ظرفیت ۹۰ کیلووات تأمین می‌شود.Apex تنها با یک‌بار شارژ باتری مسافتی بیش از ۵۱۴ کیلومتر را بدون توقف طی می‌کند.


سازندگان این خودرو برای آنکه توانایی تشخیص هرگونه مانع و وسایل نقلیه دیگر به محصول خود بدهند از فناوری لیداراستفاده کرده‌اند. لیدار فناوری مشابه به رادار ولی بسیار پیشرفته‌تر از آن است. این فناوری با تاباندن لیزر به هدف و تجزیه‌وتحلیل نور بازتاب شده، فاصله خود تا جسم موردنظر را اندازه می‌گیرد. اختلاف اصلی لیدار و رادار، طول‌موج‌های تابشی مورداستفاده است. رادار از طول‌موج‌هایی در ناحیه رادیویی استفاده می‌کند درحالی‌که لیدار طول‌موج‌های لیزری بکار می‌برد.

 

خودروی الکتریکی Apex

خودروی الکتریکی Apex

 

به‌کارگیری چنین فناوری در خودروی Apex سبب می‌شود راننده نگرانی از دیده ندیدن اتومبیل یا هرگونه وسیله نقلیه دیگر در اطراف خودروی خود را نداشته و حتی از فاصله‌ای تقریباً زیاد عابران پیاده را تشخیص بدهد. درواقع می‌توان گفت با خودروی Apex دیگر باید تصادف کردن در اثر زاویه دید نامناسب را خداحافظی کرد.

ین خودرو پیش از آغاز حرکت در هر مسیری با توجه به اطلاعات دریافتی از ماهواره، نقشه راه را مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد و با آگاهی کامل از پیچ‌وخم‌های مسیر و شاخصه‌های دیگری مانند وجود چراغ راهنمایی رانندگی، دوربین کنترل سرعت و بسیاری از موارد دیگر شروع به حرکت می‌کند. همه موارد گفته‌شده قبل از رسیدن به آن‌ها به راننده اطلاع داده می‌شود.


کروز کنترل تطبیقی، کنترل‌کننده حرکت بین خطوط و ترمز اضطراری تعدادی از ویژگی‌های هوشمند اتومبیل Apex است. تجربه تلخ برخی از شرکت‌های سازنده خودروهای خودران سبب شده کاربران زیادی در سراسر جهان هنوز به این دسته از وسایل نقلیه اعتماد کامل نداشته باشند؛ اما تولیدکنندگان Apex به مشتریان خود وعده داده‌اند که این اتومبیل هرگز جان دوچرخه‌سوار، عابر پیاده و موتورسواران را به خطر نمی‌اندازد و در صورت نزدیک شدن بیش‌ازاندازه به آن‌ها سریعاً سیستم ترمز هوشمند فعال‌شده و سرعت خودرو کم می‌شود.

 

خودروی الکتریکی Apex


اما شاید شگفت‌انگیزترین ویژگی این خودرو قابلیت واقعیت مجازی آن باشد؛ یعنی راننده پس از حضور درون اتاقک احساسی را تجربه خواهد کرد که تاکنون در هیچ خودرویی تجربه نکرده است. سیستم واقعیت مجازی Apex به نحوی طراحی‌شده که علاوه بر ایمنی کامل هیجان را به رانندگی آورده و تمامی مدت حضور در خودرو را لذت‌بخش می‌کند.


فناوری واقعیت مجازی (AR) به صورتی است که تصاویر حقیقی را با تصویر مجازی یا خیالی ترکیب کرده و دنیایی متفاوت را نمایش می‌دهد. در خودروی Apex نیز همین اتفاق رخ می‌دهد. راننده در حین رانندگی علاوه بر تصاویر واقعی تصاویری جذاب را در پیش روی خود می‌بیند. بلندگوهای متعددی که در تمام نقاط اتاقک به کار گذاشته‌شده این امکان را به راننده می‌دهد تا موسیقی موردعلاقه خود را باکیفیت تمام گوش کند.

منبع خبر: