پنجشنبه, 24 خرداد 1403
منو اصلی

 

 

نظارت بر سلامت تایرهای خودرو با استفاده از رادار!

محققان با ابداع یک رادار که بالای تایرهای خودرو نصب می شود، امکان نظارت مستمر و زنده بر سالم بودن تایرها را فراهم کرده اند.  

نشانگرهای موجود در کنار نشانگر سرعت و دور موتور در خودروها ابزار مفیدی هستند. آنها رو به اتمام بودن بنزین، زمان تعویض روغن و غیره را به ما یادآور می شوند. اما یک چیز که کمبود آن احساس می شود، نظارت بر سلامت تایرها و مهمتر از آن، پنچری تایرها است و ما همچنان باید از عواقب آن متوجه آنها شویم.

اکنون محققان دانشگاه "کارنگی ملون" اقدام به افزودن این قابلیت در خودروها و ابداع یک رادار برای سنجش سلامت تایرها در لحظه کرده اند.

وقتی لاستیک ها فرسوده می شوند، به خصوص در هوای سرد، کشش و انعطاف خود را از دست می دهند. این یک عامل ایمنی اساسی برای عابران پیاده و رانندگان محسوب می شود. درست است که خودروهای جدید دارای حسگر فشار در لاستیک ها هستند، اما نظارت مستقیم بر سایش و پارگی لاستیک چه می شود؟ محققان از خود پرسیدند که چگونه می توانند این را محقق کنند و موفق به ابداع راداری شدند که با انجام این کار، مطمئنا موجب صرفه جویی در پول و نجات جان انسان ها خواهد شد.

 "آکارش پراباکارا" دانشجوی دکتری رشته مهندسی برق و رایانه توضیح داد: نظارت مستقیم بر وضعیت لاستیک یا به صورت دستی یا با استفاده از اسکن های لیزری با وضوح کامل انجام می شود، اما هیچ یک از این روش ها راه حل مناسبی برای تعبیه روی خودرو و نظارت بر چیزهای مختلف و گاهی خطرناکی که به مرور زمان به لاستیک ها می چسبند، نیستند.

محققان پس از انجام آزمایشاتی همراه با شرکت تایرسازی "بریجستون"، تصمیم به استفاده از فناوری رادار برای این امر گرفتند. این دستگاه راداری بالای تایر نصب می شود و بر سلامت آن به طور مستمر و زنده نظارت می کند.

"پراباکارا" گفت: رادارهای موج میلی متری امروزه در وسایل نقلیه متداول هستند و این رادارها در حال حاضر برای جلوگیری از تصادف، کروز کنترل و سایر ویژگی ها مورد استفاده قرار می گیرند. اکنون محققان این رادارها را برای سنجش سایش تایرها به خدمت گرفته اند.

تکنیک مورد استفاده در این دستگاه، "رادار روزنه ترکیبی معکوس" است. این تکنیک از چرخش تایر برای تقویت وضوح رادارها بهره می برد و به آنها امکان اندازه گیری میلی متری تغییرات را می دهد.

محققان می گویند ما از افزودنی های فلزی جاسازی شده استفاده کرده ایم که به عنوان نشانگر عمل می کنند. این ها به رادار کمک می کنند تا در محیط هایی با دید کم نظیر جاده های خاکی یا برفی بازتاب داشته باشد.

مهمتر از همه این است که این رادار می تواند اشیاء خارجی مانند میخ ها را که در لاستیک ها گیر کرده اند، تشخیص دهد.

منبع خبر: