پنجشنبه, 24 خرداد 1403
منو اصلی

 

تازه های خبر.

 

رونمایی از خودرویی که آلودگی‌ها را می‌خورد و هوا را پاک می‌کند.

نخستین نمونه از خودرویی که برای از بین بردن آلودگی‌ها طراحی شده است در جشنواره سرعت گودوود رونمایی و اعلام شد تا سال ۲۰۲۳ در چین به تولید انبوه می‌رسد.  

هر چند کارشناسان و منتقدان از شیوه عملکرد خودرو موسوم به «ایرو Airo» قانع نشده‌ و آن را بیشتر یک خودرو مفهومی می‌دانند اما طراح بریتانیایی می‌گوید تا دو سال دیگر دست‌کم یک میلیون دستگاه از این خودرو تولید می‌شود. به گفته تامس هیترویک، ایرو می‌تواند علاوه بر از بین بردن آلودگی‌ها، به بحران کمبود جای پارک هم پایان دهد.

آقای هیترویک طراح نسخه تازه اتوبوس‌های اسطوره‌ای روت‌مستر لندن است اما او را بیشتر با طراحی و اجرای پروژه‌های بزرگ معماری از جمله دفاتر مرکزی شرکت گوگل در کالیفرنیا و لندن می‌شناسند. هیترویک پیش از این اصلا خودرو طراحی نکرده و خودرو آلودگی‌خوار ایرو نخستین تجربه او در این عرصه است. ایرو بار اول ماه آوریل گذشته در نمایشگاه خودرو شانگهای در چین به نمایش درآمد. ایرو یک سقف بزرگ شیشه‌ای دارد و درون آن شبیه اتاق طراحی شده است، با صندلی‌هایی که می‌توانند تخت بشوند و یک میز مرکزی برای استفاده کردن در دیدارها یا خوردن غذا دارد. از آنجا که یک میلیارد دستگاه خودرو در جهان فقط 10 درصد استفاده می‌شوند، فضای داخلی خودرو 55 هزار دلاری ایرو به گونه‌ای طراحی شده که بتواند به نیازهایی چون خوابیدن، غذا خوردن، سرگرم شدن و کار کردن پاسخ بگوید.

  • رونمایی از خودرویی که آلودگی‌ها را می‌خورد و هوا را پاک می‌کند
  • رونمایی از خودرویی که آلودگی‌ها را می‌خورد و هوا را پاک می‌کند
  • رونمایی از خودرویی که آلودگی‌ها را می‌خورد و هوا را پاک می‌کند
  •    •  

 

منبع خبر: