جمعه, 1 تیر 1397
منو اصلی

 

 


ملاقات با پورشه پانامرا توربو S هیبریدی مدل ۲۰۱۸

 


تاریخ ثبت: 1396/05/07

 

پورشه به تازگی مدل جدید پانامرا توربو S هیبریدی را معرفی کرده است. در ادامه نگاهی به توانایی ها و مشخصات این سدان قدرتمند و سریع آلمانی خواهیم داشت. به گزارش زومیت،پورشه اخیرا امکان تست درایو مدل پانامرا توربو S هیبریدی را در ونکوور کانادا برای نویسندگان خودرویی فراهم کرده است. این خودرو همان مدل توربو است که تقویت شده و نام آن به توربو S تغییر یافته است. از نظر پیشرانه باید گفت که در این مدل از پیشرانه ای یکسان با مدل توربو استفاده شده که یک نمونه ی V8 با حجم ۴.۸ لیتر است؛ اما به دلیل استفاده از توربوشارژرهای بزرگ تر در مدل توربو S، قدرت تولیدی آن از ۵۲۰ به ۵۷۰ اسب بخار افزایش پیدا کرده است.  

پورشه در نسل جدید این خودرو تصمیم گرفته است چاشنی هیبریدی بودن را به آن اضافه کند و به این ترتیب اقدام به نصب یک موتور برقی در کنار پیشرانه ی اصلی کرده است. البته در نسل جدید، از پیشرانه ی درون سوز جدیدی هم استفاده شده که به جای ۴.۸ لیتر نسل قبلی، ۴ لیتر حجم دارد.

با این وجود قدرت تولیدی این خودرو ۵۴۲ اسب بخار و گشتاور آن معادل ۷۶۸ نیوتون متر است. موتور برقی این خودرو در بین پیشرانه ی درون سوز و جعبه دنده ی ۷ سرعته ی دوکلاچه نصب شده است و توانایی تولید ۱۳۴ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتون متر گشتاور دارد. پورشه اعلام کرده است که مجموع قدرت تولیدی مجموعه ی هیبریدی این خودرو به ۶۷۱ اسب بخار و گشتاور آن به ۸۴۸ نیوتون متر می رسد.

پانامرای هیبریدی در کنار این قدرت زیاد، وزن زیادی نیز دارد. این سدان اندازه بزرگ به سیستم چهارچرخ محرک و پک باتری ۱۴.۱ کیلووات ساعتی نیز مجهز است که سبب شده وزن کلی آن به ۲.۳ تن برسد که چنین وزنی، در حدود ۲۷۰ کیلوگرم از مدل توربو بیشتر است. همچنین پورشه ادعا کرده  که نسبت اسب بخار به وزن مدل توربو S هیبریدی، ۷.۵ اسب بخار به ازای هر پوند است؛ درحالی که این عدد برای مدل غیر هیبریدی ۸.۲ خواهد بود.

شتاب گیری پورشه پانامرا توربو S هیبریدی بسیار سریع و بدون مکث است و بیشتر حسی مانند ابرخودروی پلاگین هیبرید پورشه یعنی مدل 918 در ذهن تداعی می کند. پورشه اعلام کرده است که این خودرو توانایی رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت در ۳.۲ ثانیه دارد؛ البته برخی منابع  شتاب صفر تا صد کیلومتر این خودرو را زیر ۳ ثانیه اعلام کرده اند، درحالیکه نهایت سرعت قابل دستیابی این پورشه، ۳۰۸ کیلومتر بر ساعت خواهد بود. سیستم تغییر حالات مختلف رانندگی هم در این خودرو نصب شده است که با استفاده از کلید گردان تعبیه شده روی فرمان، می توان آن را کنترل کرد و وضعیت های رانندگی را از بین حالت های برقی، هیبریدی اتوماتیک، اسپرت و اسپرت پلاس برگزید.

خوشبختانه تجهیزات اسپرت پانامرا توربو S هیبریدی به همین موارد ختم نمی شوند؛ بلکه پورشه در این مدل اقدام به نصب دیسک ترمز کربن سرامیکی با قطر ۱۶.۵ اینچ در جلو و ۱۶.۱ اینچ در عقب به همراه کالیپرهای ۱۰ پیستونه در جلو و ۴ پیستونه در عقب کرده است. این سیستم ترمز عملکردی بسیار عالی در پیست مسابقه از خود نشان داده است و اطمینان خاطر بالایی به راننده منتقل می کند و پس از بارها استفاده، هیچ گونه افت عملکردی در آن مشاهده نمی شود و ضمنا به هیچ وجه حس سنگینی ترمز سایر خودروهای هیبریدی را منتقل نمی کند.

پورشه یک سیستم تعلیق بادی را به صورت استاندارد در این مدل عرضه می کند که به سامانه ی مدیریت دینامیک شاسی مخصوص پورشه با نام (PDCC) نیز مجهز است. در سیستم تعلیق این خودرو از رول بارهای الکترومکانیکی هم استفاده شده است که پایداری مثال زدنی برای این سدان سنگین وزن در سر پیچ ها به ارمغان می آورند. دیگر اقدامی که پورشه برای بهبود دینامیک این خودرو انجام داده، عرضه ی سیستم فرمان پذیری چرخ های عقب در این خودرو است که سبب می شود این سدان ۵ متری در هنگام رانندگی، کوچک تر از آنچه در واقعیت است احساس شود.

سیستم فرمان پذیری چرخ های عقب در مدل های دارای فاصله ی محوری کم به صورت سفارشی و آپشن عرضه می شود؛ اما در مدل های دارای فاصله ی محوری زیاد به صورت استاندارد موجود است. سیستم تغییر بردار گشتاور، دیگر فناوری است که پورشه در پانامرا توربو S هیبریدی جدید به کار برده که این سیستم با کنترل کردن ترمزها می تواند تعیین کند چه میزان گشتاور به کدام چرخ برود و به این ترتیب کشش خودرو را بهبود می بخشد. در کل باید گفت توانایی  این خودرو مناسب پیست مسابقه است و به این ترتیب بسیاری از خریداران پانامرا هیچ گاه از حداکثر توانایی های آن استفاده نخواهند کرد؛ چون توانایی  این خودرو فراتر از خیابان ها و جاده ها است.

یکی از نکات دیگری که پورشه در پانامرا توربو S هیبریدی به آن اهمیت داده، راحتی بسیار خوب این خودرو است. در حالت رانندگی E-Hybrid، خودرو به نرمی و با ظرافت تمام از حالت بنزینی به برقی تغییر وضعیت می دهد و این تغییر را به هیچ وجه در داخل کابین نمی توان متوجه شد. در این وضعیت، آلایندگی خودرو نیز به صفر کاهش پیدا می کند و تقریبا هیچ صدایی از پیشرانه به گوش نمی رسد.

پانامرا توربو S هیبریدی این توانایی را دارد تا تنها با اتکا به باتری های خود به شعاع حرکتی ۵۰ کیلومتر دست پیدا کند. از آنجایی که این خودرو یک خودروی پلاگین هیبریدی است و امکان شارژ کردن باتری های آن با استفاده از پریز برق نیز وجود دارد، پورشه روی این خودرو یک شارژر ۳.۵ کیلوواتی نصب کرده است که با استفاده از آن می توان ظرف ۶ ساعت باتری های خودرو را شارژر کرد. به صورت آپشن امکان سفارش شارژر ۷.۵ کیلوواتی نیز برای این خودرو وجود دارد که زمان شارژ باتری ها را به ۲.۴ ساعت کاهش می دهد.

قیمت پایه ی این خودرو از ۱۸۵ هزار و ۴۵۰ دلار آغاز می شود؛ اما در صورتی که شروع به تیک زدن لیست آپشن های آن کنید، قیمت آن به راحتی از ۲۰۰ هزار دلار عبور خواهد کرد. برای مثال پکیج Assistance به تنهایی بیش از ۵ هزار دلار و سیستم صوتی Burmester نزدیک ۶ هزار دلار قیمت دارد. در هر صورت پورشه مدعی است که هیچ خودروی سدانی همانند پانامرای توربو S هیبریدی نمی تواند توانایی های حرکتی، راحتی و آلایندگی پایین را با هم یکجا داشته باشد.

 

 


منبع خبر:            تعداد بازدید: تعداد مطالعه:147


 

دیدگاه کاربران