چهارشنبه, 16 آذر 1401
منو اصلی

 صنایع خودروسازی کرمان در تاریخ 1369/11/03 و با هدف ایجاد مزیت سرمایه گذاری بخش غیر دولتی درصنعت خودروسازی کشور بنا بر اقدام استاندار وقت کرمان جناب آقای سید حسین مرعشی، به عنوان اولین شرکت خصوصی تولید خودرو درشرق استان کرمان تأسیس گردید. صنعت خودرو با تکیه بر بازار جهانی به عنوان موتور محرک صنعت، جایگاه ویژه ای در توسعه اقتصاد جهان دارد.

این صنعت در گسترش صنایع پایین دستی و ایجاد اشتغال مولد در هرکشور بسیار مهم تلقی می شود. نقش استان کرمان در اتکاء به ظرفیت های داخلی، شناخت منابع و امکانات فراوان موجود در منطقه از جمله نیروی جوان آماده به کار از عوامل تعیین کننده برای رشد سریع این فعالیت بوده است.

تحقق آرمان های متعالی و ضرورت کارآفرینی در منطقه محروم بم، این مجموعه به ویژه مدیریت عامل آن، زنده یاد مهندس ابوالفضل سجادی و همفکرانش را بر آن داشت تا در راستای تحقق اهداف تعیین شده اقدام به تأسیس " شرکت عمران ارگ جدید"  برای آماده سازی و ارائه امکانات لازم زیربنایی و صنعتی در محدوده ای به وسعت دوهزار و یکصد هکتار واقع در کیلومتر 15 شهرستان بم نمایند که متعاقباً بعنوان منطقه ویژه اقتصادی به تصویب دولت رسید. از بزرگترین تحولات جنوب شرق کشور و دستاوردهای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم، احداث قطب خودروسازی و قطعه سازی بخش غیردولتی در استان کرمان می باشد.

تأمین امکانات زیربنایی برای ترانزیت هوایی، ریلی، جاده ای و تسهیل تعاملات اقتصادی با کشورهای همسایه و وجود فرودگاه، هتل،گمرک اختصاصی، تأسیسات مسکونی، مخابراتی، بانکی و مجموعه های فرهنگی، تفریحی منحصر به فرد موجبات پذیرش سرمایه گذاران و کارآفرینان را در منطقه ویژه  اقتصادی ارگ جدید با اهدافی چون محرومیت زدایی، ارتقاء رفاه اجتماعی، ایجاد اشتغال، تأمین امنیت منطقه، پیشگامی در سرمایه گذاری تولید خودرو توسط بخش غیر دولتی و خارج نمودن انحصار همراه با انتقال تکنولوژی، تراکم زدایی صنعتی و استقرار بهینه جمعیت در سطح ملی را فراهم آورد. این قطب صنعتی که بنا به تصویب هیئت وزیران تنها منطقه ویژه تخصصی برای تولید خودرو در کشور می باشد در آغاز همکاری و سرمایه گذاری مشترک با شرکت Daewoo  کره جنوبی بنیان گذاری و متعاقب آن کارخانجات خودروسازی، قطعه سازی، رنگ و تزئینات داخلی خودرو، خدمات انبارداری و حمل و نقل و دهها فعالیت دیگر مشتمل بر ایجاد شرکت های کرمان موتور، خودروسازان بم، مدیران خودرو، آرمان موتور ارگ، ریگان خودرو، خدمات و تجارت بم خودرو، قوای محرکه، کادک، نگین بم، آرمان الکتریک ارگ، مجموعه های خودرومهر، شرکت تجارت بین المللی و پشتیبانی کرمان خودرو، لیزینگ خودرو مهرآسا، کی ویس، قطعات تولیدی نخل ارگ کریمان، گروه اقتصادی کرمان خودرو،  کرمان باتری ارگ و کارگزاری کارآمد ایجاد گردید که در حال حاضر پتانسیل تولید پانصدهزار دستگاه خودرو که   معادل 25 درصد سهم بازار خودرو فعلی می باشد را داشته و نیز امکان ارائه خدمات پس از فروش و جانبی را  "به عنوان سومین قطب خودروسازی کشور" دارد.

 بازدید:15734