یکشنبه, 28 شهریور 1400
منو اصلی

 

در نشست بررسی چالش های توسعه استان کرمان مطرح شد:

 

چرایی توسعه نیافتگی استان کرمان

استاندار و نماینده سابق مردم کرمان و سخنگوی فعلی حزب کارگزاران سازندگی در نشست خبری چالش های توسعه استان گفت: عدم برخورداری استان کرمان و منطقه جنوب شرق از منابع نفتی و مرز آبی توسعه استان را با محدودیت های جدی روبرو کرده است.  

 "سیدحسین مرعشی" شامگاه جمعه دهم آبان ماه در پنجمین جلسه تخصصی بررسی چالش های توسعه استان در محل دفتر جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان با مقایسه نسبی استان هایی که ازمزیت های توسعه ای بهره مند هستند، افزود: توسعه استان کرمان و نظیر آن، که در پشت این خشکی هستند کار بسیار سختی است و به طور نسبی در مقایسه با استان هایی که دسترسی به مرزآبی دارند، شرایط ما سخت تر است.

وی مرز آبی، موقیعت جغرافیایی و وجود زیرساخت های تولید منابع پایدار را از جمله زمینه های رشد اقتصادی برشمرد و اظهار کرد: استان هایی که مرز آبی دارند و از نظر جغرافیایی در همسایگی کشورهای دیگر واقع شده اند در مسیر توسعه آسان تری قرار دارند و از آنجایی که اقتصاد کشور ایران نیز به نفت و صنایع جانبی وابسته است این مهم را نیز در توسعه نمی توان نادیده گرفت.

عضو شورای راهبردی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان، عدم دسترسی به مرز آبی و عدم برخورداری از منابع نفت و گاز را از عوامل مهم در ایجاد شرایط توسعه ای سخت عنوان کرد و گفت: توسعه کشور و استان در شرایط موجود مرهون زحمات افراد زیادی است و هر کس در کرمان مسئولیت می پذیرد، علاقه به توسعه استان خویش دارد و  وظیفه بزرگی را به عهده دارد و خواهد داشت.

رتبه اول کشاورزی استان کرمان با تهدید مواجه شده است

مرعشی افزود: استان به لحاظ حجم تولید اقتصادی، در رتبه نهم کشور قرار دارد و در بخش کشاورزی، صیفی جات و سبزیجات جیرفت حرف اول را می زند اما الان با توسعه گلخانه ها در کشور، این رتبه با تهدید مواجه شده است.

سخنگوی حزب کارگزاران از کاهش سهم استان از بازار کشاورزی کشور سخن به میان آورده و افزود: حفظ سهم استان از بازار صیفی جات و سبزیجات مهم است و باید برای توسعه گلخانه ها در کرمان توجه و حساسیت داشته باشیم تا سهم مان را در بازار کشور حفظ کنیم.

وی بر لزوم توجه به تامین زیرساخت های توسعه بخش کشاورزی تاکید و تصریح کرد: موقعیت کشاورزی منطقه کاملا خصوصی است و نهادهای غیر دولتی متولی هستند و کشاورزی استان متکی به فعالیت سخت کشاورزانی است که این سامان را ایجاد کردند و توانستیم با تلاش تاریخی کشاورزان جایگاه خوبی را رقم بزنیم به طوری که هم اکنون سطح زیر کشت در استان کرمان در حدود ۷۰۰ هزار هکتار است که ۶۰ در صد آن را باغات تشکیل می دهند و در یک دوره ای در زمینه تولید و صادرات پسته، ایران رتبه اول را در جهان داشت که هم اکنون به رتبه دوم تنزل یافته  است.

مرعشی وجود معادن را از دیگر زیرساخت های مهم اقتصادی استان کرمان دانست و افزود: معادن نقش مهمی را در اقتصاد استان ایفا می کنند. در گذشته فعالیت معدنی خوبی داشتیم و نقش کرمان در تولید مس کشور بی رقیب بود.

سهم ۳۰ درصدی استان کرمان از صنایع لاستیک کشور

وی سهم استان کرمان را از صنایع لاستیک کشور ۳۰ در صد دانست و افزود: اگر کارخانه لاستیک سازی جیرفت عملیاتی نشود یا لاستیک بارز تقویت نشود ممکن است سهم ۳۰ درصدی ما از این بازار کم شود.

استاندار اسبق کرمان تقویت صنعت خودرو سازی را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: تقریبا ۸ در صد از تولید خودروی کشور در صنایع خودرو سازی کرمان  صورت می گیرد که در صورت عبور کشور از تحریم ها، بر اساس انعقاد قراردهای صورت گرفته، پیش بینی می کنیم به ۳۰ درصد سهم تولید خودرو برسیم.

سخنگوی حزب کارگزارن عدم توسعه متوازن استان را از دیگر چالش های پیش رو عنوان کرد و گفت: همیشه این دغدغه وجود داشته که استان کرمان باید به صورت متوازن توسعه پیدا کند تا از مهاجرت جلوگیری شده و آرایش جمعیتی حفظ گردد.

در توسعه کرمان باید نگاه پر رنگی به جنوب شرق داشته باشیم

وی با بیان این مطلب که در توسعه کرمان باید نگاه پر رنگی به جنوب شرق داشته باشیم تصریح کرد: اگر از آنچه بیان شد غفلت کنیم بافت جمعیتی دستخوش تغییرات ناخوشایندی می شود.

مرعشی خلق مزیت را برای هر گونه سرمایه گذاری مورد تاکید قرار داد و افزود: باید در برخی از موارد برای سرمایه گذاری مزیت خلق کنیم و استفاده از فرصت های کوتاه که نمونه خاص آن ارگ جدید و صنایع خودرو سازی است می تواند الگوی مناسبی باشد و تا زمانی که افراد صاحب فکر و اندایشه وارد عمل نشوند هیچ کاری عملیاتی نخواهد شد.

وی با ابراز تاسف از هر گونه تنگ نظری در برخورد با سرمایه گذاران و ایجاد اشتغال افزود: توسعه نیازمند  بلند نظری است و با تنگ نظری نمی توان کار کرد، و می طلبد با وسعت نظر با طرح ها و ایده ها برخورد شود. اگر قرار باشد با هر برنامه ای که برای توسعه استان در نظر گرفته می شود یک چنین برخوردهایی صورت بگیرد، نمی توانیم شاهد رونق اقتصادی باشیم و متاسفانه امروز تنگ نظری‌ها به یک فرهنگ غلط ملی تبدیل شده اند.

کمتر از ۲ درصد اقتصاد استان را موسسه مولی الموحدین ایجاد کرده است

این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه سخنانش با اشاره به فعالیت های موسسه مولی الموحدین گفت: کمتر از دو درصد اقتصاد استان را این موسسه ایجاد کرده است، ما خجالت می کشیم که چرا ۱۰ تا پروژه مشابه ارگ جدید در جیرفت، بافت، کوهبنان و راور نداریم؛ آن وقت عده ای به دنبال بزرگ نمایی هستند و می گویند همه اقتصاد استان دست افراد خاص است.

وی در ادامه افزود: نیروی انسانی در امنیت می تواند کار کند و در شرایطی که به مسائل با تنگ نظری نگاه کنیم کاری پیش نمی رود.

حرف بیجا زدن باب شده است

مرعشی با ابراز نگرانی از قضاوت های ناعادلانه نسبت به فعالیت برخی از موسسات بیان کرد: متاسفانه حرف بیجا زدن باب شده است و در جایی عنوان شده است که ۶۰ در صد اقتصاد کشور دست آستان قدس و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء است که البته این فرمایشات حرفهای بیهوده ای است و تاریخ مصرف آن تمام شده است.

وی تصریح کرد: برخورد با مسائل باید با بزرگ منشی باشد و هر کس و ارگانی برای توسعه اعلام آمادگی کند باید استقبال کرد و اگر همه بحث اصولگرایی و اصلاح طلبی را کنار بگذارند و فعال بشوند حریف بزرگی کشور و کرمان نخواهیم شد. ما چرا تجربه ها و نیروهای خودمان را تحمل نمی کنیم.

نماینده اسبق مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی توسعه شتابان متکی به ایجاد یک فضای امن برای حفظ سهم بازار موجود را متذکر شد و گفت: با خلق مزیت و نگاه متوازن به توسعه جنوب شرق می توانیم به آینده امیدوار باشیم.

منبع خبر: روابط عمومی صنایع خودرو سازی کرمان

دیدگاه کاربران