سه‌شنبه, 25 مرداد 1401
منو اصلی

 

چشم کویر به آب دریا روشن شد

 

آب خلیج‌فارس به گل‌گهر رسید ؟

طرح انتقال آب خلیج‌فارس که به منظور تامین نیاز معادن و صنایع معدنی کشور از سال 95 آغاز شده بود، در نخستین مقصد به گل‌گهر سیرجان رسید. این پروژه قرار است در مراحل بعدی آب صنایع مس در سرچشمه رفسنجان و چادرملو در یزد را تامین ‌کند  

 مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در پیامی ورود اولین پمپاژ آب خلیج‌فارس به مخزن ۴۵ هزار مترمکعبی گل‌گهر را تبریک گفت.

در پیام ملارحمان آمده است: «همانطور که مردم عزیز کشورمان واقف هستند، دیار کریمان بهشت معادن ایران لقب گرفته و صنایع زیادی همچون فولاد، زغال‌سنگ، مس، کرومیت و غیره در این استان فعالیت دارند که تامین آب آن‌ها چالشی بر سر راه توسعه‌ی صنایع این استان محسوب می‌شود و حل آن، زمینه‌ی جهش و رونق تولید را در حوزه‌ی صنعتی و معدنی فراهم می‌سازد».

این پیام می‌افزاید: «طرح انتقال آب خلیج‌فارس به صنایع جنوب شرق کشور از پروژه‌های بزرگ آبرسانی کشور محسوب می‌شود که از سال ۹۵ در سه قطعه در مرحله‌ی اجرا قرار گرفته و آب گل‌گهر در سیرجان، مس در سرچشمه رفسنجان و چادرملو در یزد را تامین می‌کند و با اجرای این طرح، شیرین‌سازی آب دریا در کنار خلیج‌فارس انجام می‌شود و آب برای مصرف صنایع استان‌های یزد و کرمان تأمین می‌شود که اجرایی شدن تامین آب از دریاهای آزاد توسط شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی، گامی نو و عملی برای استقلال آبی بخش معدن از منابع زیرزمینی و حفظ محیط زیست می‌باشد».

در ادامه‌ی این پیام آمده است: «ابرپروژه‌ی انتقال آب خلیج‌فارس به نواحی مرکزی ایران و به‌ویژه منطقه‌ی عظیم معدنی و صنعتی گل‌گهر، آرزویی چند ساله بود که در دولت تدبیر و امید به همت مسئولان و همراهی بخش خصوصی اجرایی شد و به یاری خداوند سرانجام در سال جهش تولید و همزمان با هفته‌ی دفاع مقدس شاهد ورود اولین پمپاژ آب خلیج فارس به مخزن ۴۵ هزار مترمکعبی گل‌گهر به عنوان مقصد نخست پروژه‌ی انتقال آب هستیم».

در پایان این پیام آمده است: «بنده برخود لازم می‌دانم این موفقیت بزرگ را به تمامی مردم عزیز استان کرمان و شهرستان سیرجان و تمامی پرسنل شاغل در منطقه‌ی گل‌گهر تبریک عرض نمایم و به طور ویژه از تلاش‌ها و فعالیت‌های شبانه‌روزی مهندسین و متخصصین و کارگران عزیزی که در این چند سال در اجرای این پروژه مشارکت داشته‌اند تقدیر و تشکر نمایم. ان‌شاالله ظرف یکماه آینده شاهد آیین افتتاح رسمی این پروژه با حضور مقامات عالی رتبه‌ی دولتی در منطقه‌ی گل‌گهر خواهیم بود».

منبع خبر: