شنبه, 13 آذر 1400
منو اصلی

 

مرعشی: سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی

 

اولویت ایران توسعه اقتصادی است.

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران اولویت کشور را توسعه اقتصادی ایران می‌داند و معتقد است که اگر به دنبال عدالت اجتماعی هستیم، باید رشد اقتصادی ما بالای ۸ درصد و تورم به زیر ۱۰ درصد برسد.  

حسین مرعشی با بیان مسئله تعادل درآمدها مبنی بر اینکه هر چقدر کشورها فقیرتر و کوچک سازمان‌تر می‌شوند، شکاف‌های اجتماعی و عدم تعادل اجتماعی یا همان ضریب جینی وضعیت بدتری پیدا می‌کند، گفت: جمهوری اسلامی اگر بخواهد در سطح کلان وضع موجود را اصلاح کند باید اقداماتی چون افزایش کارآمدی در کشور، تغییر راهبردهای اساسی پیش‌رو و اینکه راهبرد توسعه اقتصادی و محوریت اقتصاد در ایران باید به راهبرد اصلی کشور تبدیل شود و بازسازی روابط با مردم را در دستور کار قرار دهد. در این‌ صورت برآوردهای ما نشان می‌دهد که ایران می تواند در ۲۰ سال آینده از یک اقتصاد تقریباً ۴۵۰میلیارد دلاری کنونی به یک اقتصاد سه هزار و ۶۰۰میلیارد دلاری شود و باید از دوستانی که ادعای انقلابی‌گری و اجرای کارهای خیلی مهم را دارند، این سوال را پرسید که آیا ایرانی با ۳هزار و ۶۰۰میلیارد دلار تولید ناخالصی می‌تواند بهتر از ارزش‌های انقلاب دفاع کند، در منطقه نفوذ داشته باشد، از نهضت‌های آزادیبخش حمایت کند و با رژیم صهیونیستی مبارزه کند یا ایران ۴۵۰میلیارد دلاری؟ بنابراین اولویت ایران توسعه اقتصادی ایران است اگر به دنبال عدالت اجتماعی هستیم، باید رشد اقتصادی ما بالای ۸ درصد و تورم زیر ۱۰ درصد برسد.
وی تغییر استراتژی کلی را مهم دانست و اظهار داشت: سیاست خارجی باید به سمت عادی‌سازی روابط برود و اقتصاد و توسعه کشور به سیاست محوری جمهوری اسلامی ایران تبدیل شود چرا که ایران برای توسعه خود به خرید تکنولوژی از دنیا، ورود منابع ارزان ‌قیمت در اقتصاد و سهیم بودن در بازار جهانی نیازمند است.
وی با تاکید بر اینکه بودجه کشور دچار عدم تعادل بسیار سنگین است و اوراق زیادی سررسیده و باید پرداخت شود، بیان داشت: یک سیستم پیچیدگی‌های زیادی توام با کارکردهای رفت و برگشتی و علت و معلولی دارد که با تغییر یک شاخص، کل سیستم ممکن است، دچار مشکل شود. این سیستم نمی‌تواند با تغییر یک جمع ۳۰ نفره هیئت دولت در کشور تحولات اساسی ایجاد کند. بنابراین اگر با واقعیت‌ها حرکت شود و دولت بتواند در تعامل با مقام معظم رهبری، سیاست‌ها و راهبردهای کلان و اصلی کشور را تغییر دهد و اینکه نگاه سیاسی و ایدئولوژیک به کارشناسان و مدیران نداشته باشد و حجت‌الاسلام رئیسی بگوید که هر فردی می‌تواند برای مملکت کاری انجام دهد، حتی اگر من و سیاست‌هایم را قبول نداشته باشد، به میدان کار بیاید. با چنین رویکردی امید است که ملایم و نه معجزه‌‌آسا شاخص‌ها به طرف بهبودی حرکت کند.
مرعشی با اشاره به اینکه حداقل ۶ دهک جامعه امکانات زندگی آنها هر روز کمتر و فشارها بیشتر می‌شود، تاکید کرد: مشکلی که کشور در حال حاضر با آن مواجه است، یکی تورم مزمن متوسط سالیانه ۱۸ درصد در ۴۰ سال گذشته است و دیگری رشد اقتصادی متوسط یک و نیم درصد. یعنی وقتی رشد اقتصادی به طور متوسط بیشتر از یک و نیم درصد بوده سرانه تولید ناخالص داخلی به طور منظم کاهش پیدا کرده است. برای کشور در بخش اقتصاد باید جراحی‌های اساسی انجام شود که نخستین موضوع از نظر من مدیریت در سطح کلان در مورد نظام سیاسی استکبارستیزی است که از آن خیلی تجلیل می‌شود و این باید مورد تجزیه و تحلیل واقعی و آماری قرار بگیرد.
وی با بیان این که کشور مخلوطی از نقاط مثبت و منفی است، گفت: باید یاد بگیریم و به مردم هم یاد بدهیم که آنچه را واقعیت است، ببینیم. اگر کار مثبتی در کشور انجام می‌شود آن را دید و چنانچه اقدام اشتباهی هم در مدیریت‌ها وجود دارد با آن مقابله کرد. به پیشرفت‌ها و نقاط مثبتی که در کشور وجود دارد، همواره توجه و افتخار کنیم و مملکت‌مان را دوست بداریم. در کشور جمعی هر کار مثبتی را تخطئه و نفی می‌کنند که این زننده و به ضرر کشور است. ما همه در یک کشتی سوار هستیم که باید نگاه واقع‌بینانه و درستی را پیشه کنیم تا بتوانیم موفق شویم. برخی افراد مشکلات کشور را فقط ناشی از سوء مدیریت نه تحریم‌ها می‌دانند. لذا با روی کار آمدن دولت سیزدهم ببینیم، بدون نفت و مبادلات با بانک‌های آیا برای تامین نیازهای کشور می‌شود با مدیریت تنها، مشکلات را حل و فصل و جلوی رشد شتابنده قیمت‌ها را گرفت یا تنها با مدیریت می‌شود، ۶میلیون تن گندم تولید کرد در حالی که کشور دچار کمبود آب است. ما به عنوان رقیب خیلی خوشحال می‌شویم که دولت پیش‌رو بتواند این کارها را انجام دهد، کاری که ما نتوانستیم و البته ادعای انجام آن را هم نداشتیم که مثلاً اگر تحریم باشد ما می‌توانیم کشور را اداره کنیم.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه افزود: بنابراین شرط لازم برای اداره درست کشور رفع تحریم ها است، ما در بخشی از مسایل کشور نقصان مدیریتی را قبول داریم که بخشی از این مشکلات مدیریتی هم سیاسی است. وقتی برای بکارگیری اشخاص، افراد را با اعمال تنگ‌نظرانه سیاسی حذف می‌کنیم، مدیریت چطور درست می‌شود. مدیریت با آدم ها درست می‌شود و اگر آدم‌ ها را حذف و به‌کار نگیریم، مدیریت درست نخواهد شد.
وی تعادل فرهنگی در جامعه را تابع شرایط اقتصادی کشور دانست و تشریح کرد: ما اگر آموزش و پرورش خوب، تعلیم و تربیت صحیح، آموزش های اجتماعی سالم، فرهنگ اسلامی مناسب و سبک زندگی مطلوب را می‌پسندیم، بخش مهمی از اینها ریشه در اقتصاد ما دارد. در شرایط عدم تعادل، طبیعتاً هیچ کدام از این اتفاق های مثبت را نمی‌توان دنبال کرد. وقتی دخل و خرج دولت و خانواده‌ها دچار عدم تعادل است، تجارت خارجی با مشکل روبرو است، کسری منابع بانک‌ها و صندوق‌های بازنشستگی‌ جدی است در چنین شرایطی با نگاه ویژه به فرهنگ «شکاف طبقاتی» حل نمی‌شود.
سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران با تاکید بر اینکه در دولت سیزدهم نخستین سیاست‌هایی که باید به کار گرفته شود، احیای برجام و ادامه همکاری‌ها با دنیا جهت توسعه و تغییر کشور است، بیان داشت: ایران انقلابی باید فقیر نباشد و در رویکردهای  سیاسی آن تغییر و تحول ایجاد شود و منابع ارزان‌قیمت و تکنولوژی به داخل وارد کند تا به ایران انقلابی تجهیز شود. ما منتظریم چگونگی گرایش دولت سیزدهم را ببینیم و البته هیچ وقت ما در مسایل اقتصادی و اجتماعی تصور نمی‌کنیم که با تغییر دولت معجزه‌ای صورت بگیرد، چون میدان معجزه و استفاده از عصای حضرت موسی نیست که نیل را به دو بخش تقسیم کرد. ما همیشه گذشته را نگاه می‌کنیم، آینده را تحلیل. دولت‌هایی که مدعی بودند با  سر کار آمدن، قدرت را یکپارچه می‌کنند و نهادهای قوای سه‌گانه با هم متحد می‌شوند، هیچ‌کدام تاکنون موفق نشده‌اند و چنین اتفاقی رخ نداده است و تنها با همت و همدلی همگان می‌توان بر مشکلات فائق آمد و جامعه را به تعادل رساند.

منبع خبر:

دیدگاه کاربران